Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

„Wodniacy” w wodzie. Na szkoleniu

środa, 27 kwiecień 2016 15:41
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 30 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na zbiornikach wodnych na Mazowszu uczestniczyło w szkoleniu z zakresu ratownictwa wodnego. Szkolenie odbyło się na wojskowym basenie na Sadkowie w Radomiu.

Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się ponad 100 zbiorników i cieków wodnych, które mogą być wykorzystywane w celach rekreacyjnych. Samych zalewów i jezior jest ponad 50. Raz w roku przed rozpoczęciem sezonu letniego policjantki i policjanci, którzy pełnią służbę na wodzie, przechodzą szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego. - Służba na obszarach wodnych w zakresie ratownictwa wodnego dotyczy nie tylko ratowników, ale także policję. - Nie na wszystkich obszarach wodnych są ratownicy. Natomiast policjanci patrolujący te akweny są pierwszymi osobami, które docierają na miejsce zdarzenia – mówi Andrzej Drabik, instruktor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W szkoleniu uczestniczyło ponad 30 funkcjonariuszy z Garnizonu Mazowieckiego. - Doskonalimy technikę. Takie szkolenia powinny odbywać się częściej niż tylko raz w roku – mówi sierżant Ewa Mieszkowska z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Szkolenie, które odbyło się na wojskowym basenie na Sadkowie w Radomiu trwało 3 dni. - Policjanci trenowali razem z nami wszystkie warianty, które mogą zdarzyć się podczas ich służby na obszarach wodnych. Trenowali udzielanie pomocy osobom zmęczonym, nieprzytomnym, które znalazły się w wodzie z różnych powodów – dodaje Andrzej Drabik. Mazowiecka policja, jak zawsze przed letnim sezonem, sprawdziła także kąpieliska i cieki wodne na terenie województwa. Dzikie i niebezpieczne miejsca oznaczone zostały tzw. „czarnymi punktami”. - Dotychczas w taki sposób oznakowaliśmy ponad 100 miejsc. W tym roku przybędą kolejne 32 tablice. Dziewięć z nich stanie w zupełnie nowych miejscach – mówi nadkomisarz Katarzyna Kucharska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody po wypiciu alkoholu oraz przecenianie swoich umiejętności. W ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło 50 osób.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Baseny będą znowu otwarte. Woda jest czysta

  Jak podaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu – wyniki próbek wody przeprowadzone przez radomski Sanepid potwierdziły, że jakość wody w basenach Orka i Delfin nie przekracza żadnych dozwolonych parametrów. Oba obiekty zostaną otwarte w czwartek, 24 maja.

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej