Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Protestowali na Kieleckiej

poniedziałek, 23 marzec 2015 17:45
Dział: Wiadomości
Autor 

To cześć ogólnopolskiego protestu przewoźników. Domagają się reakcji rządu, bo niemieckie przepisy wymuszają na nich wysokość wynagrodzenia dla polskich kierowców.

 

Od ronda warszawskiego do ronda u zbiegu ulic Kieleckiej i Maratońskiej i z powrotem. I tak wiele razy. Z niewielką prędkością przedstawiciele radomskich firm transportowych jeździli po ulicach Kieleckiej i Czarneckiego, żeby zauważono ich problem. Wielkich utrudnień w ruchu jednak nie było, a i inni kierowcy raczej przychylnym okiem spoglądali na protestujących.

– Nie przeszkadza mi to. Mają swoje problemy, niech protestują – mówi jeden z radomskich kierowców.

Tym razem protestowali jednak nie kierowcy, a właściciele firm transportowych.

– Protestujemy nie tylko tutaj. Te protesty są w całej Polsce i na całej granicy zachodniej – mówi Robert Stępień z Komitetu Protestacyjnego Przewoźników.

Chodzi głównie o tzw. MILOG, czyli niemiecką płacę minimalną. To 8,5 euro za godzinę dla wszystkich kierowców ciężarówek, którzy jeżdżą po Niemczech, bez względu na to skąd pochodzą i gdzie są zatrudnieni. Każdy przewoźnik musi podpisać specjalne oświadczenie.

– Podpisuje, że będzie na każde żądanie władz niemieckich rozliczany w urzędzie finansowym w Kolonii z tego jak jego kierowcy pracują, czy to w tranzycie, czy na terenie Niemiec – mówi Robert Stępień z Komitetu Protestacyjnego Przewoźników.

Według przewoźników niemieckie przepisy doprowadzą wiele polskich firm transportowych do bankructwa. Dlatego firmy domagają się, żeby polski rząd bronił interesów polskich przewoźników.

– Dodatkowe 8,5 euro spowoduje tylko i wyłącznie wycięcie polskich firm z rynku europejskiego. To nie jest nic innego jak perfidne wycięcie przez Niemców konkurencji z rynku europejskiego - mówi Robert Stępień z Komitetu Protestacyjnego Przewoźników.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele przewoźników spotkali się z minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Marią Wasiak. Transportowcy przedstawili łącznie 18 postulatów. Jak poinformowali nas przedstawiciele przewoźników, rząd powołał komisję, która ma zająć się ich problemem. Wyniki jej pracy mają być znane do połowy kwietnia. Przewoźnicy nie zamierzają jednak czekać. Jeszcze w tym tygodniu chcą osobiście interweniować w Brukseli. W Polsce jest zarejestrowanych około 150 tysięcy firm transportowych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • „Wielka zbiórka” z niewielką frekwencją

  Radomska Inicjatywa Kobieca we wtorek po południu zbierała podpisy pod projektem ustawy Kobiety 2017. Dziś w programie KK 13 w TV Dami Karolina Skowron z RIK tłumaczyła, jaki mają cel.

 • Nie dla reformy PiS

  Kolejny protest przeciwko przegłosowanym przez Sejm ustawom o sądownictwie. Tym razem manifestowała Radomska Inicjatywa Kobiet. Protest odbył się pod siedzibą radomskiego oddziału PiS.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej