Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor

Projekty wybrane. Czas na głosowanie

piątek, 22 kwiecień 2016 17:49
Dział: Wiadomości
Autor 

Rok 2016 został ogłoszony przez Radę Miejską Rokiem Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. Magistrat dopina ostatnie szczegóły uroczystych obchodów rocznicy czerwcowych wydarzeń.

Do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok zgłoszono w sumie 252 projekty. To o ponad 60 więcej niż na rok 2016. Zespół Opiniujący zakwalifikował ostatecznie do głosowania 127 projektów. - W Obszarze Ogólnomiejskim mamy 46 projektów, w Obszarze I – 17, Obszarze II – 5, Obszarze III – 16, Obszarze IV – 22 i w Obszarze V – 11 projektów – wylicza Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Uznania w oczach członków Zespołu Opiniującego nie znalazły 125 projektów. Przyczyn ich odrzucenia było kilka. - Przede wszystkim głównym powodem była własność gruntów. Były projekty lokalizowane na określonych gruntach i okazywało się, że gmina nie ma prawa rozporządzać tymi gruntami. Kolejny powód odrzucenia to zbyt duża wartość projektu – wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski. Górna granica finansowa wartości projektu nie mogła przekroczyć 600 tysięcy złotych. 14 projektów wcześniej odrzuconych, po odwołaniu autorów, zostało zakwalifikowanych do głosowania. To jedna z nowości wprowadzonych w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Drugą jest zmiana punktacji w karcie do głosowania ze skali 1 - 5 na zakres 1-3. Ze 127 projektów, które zostaną poddane głosowaniu radomian, magistrat wyróżnia 6. - Projekt „Niezwykły rynek – widowisko iluminacji architektury”, „Tężnia solankowa w parku Rózika” na Glinicach, „Lodowisko całoroczne” na Ustroniu, „Truchtem po zdrowie”, to otwarte zajęcia z Nordic Walkingu, projekt „Mobilne muzeum rowerów zabytkowych” i projekt „Odbudowa Wioski Indiańskiej” na Ustroniu – wymienia prezydent Radosław Witkowski. Wśród projektów zakwalifikowanych do głosowania znalazł się też na przykład pomysł zakup sprzętu szachowego za maksymalnie 400 tysięcy złotych, projekt „Radomski kąt dla debat intelektualistów” za maksymalnie 100 tysięcy złotych, czy „Armata z czasów Nihil novi przy skwerze zamkowym”. Głosowanie nad wybranymi projektami odbędzie się od 4 maja do 3 czerwca.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019

  Na karcie do głosowania znajduje się rekordowa liczba 205 projektów zgłoszonych przez samych radomian. W obszarze ogólnomiejskim do podziału jest 1,2 mln złotych, natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tys. złotych. Uprawnieni do głosowania są radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosujący mogą ocenić dowolną liczbę projektów ze wszystkich obszarów, przyznając punkty od 1 do 3.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Radom uczci wstąpienia Polski do UE

  Rozdawanie biało-czerwonych flag, konkursy i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” - tak w Radomiu we wtorek 1 maja zostanie uczczone nie Święto Pracy, a 14 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej