Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Rok Czerwca'76

piątek, 22 kwiecień 2016 17:44
Dział: Wiadomości
Autor 

Rok 2016 został ogłoszony przez Radę Miejską Rokiem Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. Magistrat dopina ostatnie szczegóły uroczystych obchodów rocznicy czerwcowych wydarzeń.

Przyjęcie uchwały o ogłoszeniu roku 2016 Rokiem Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 było formalnością. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. - Chcemy pokazać Polsce, że Radom to jest bardzo duża cegła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. My, radomianie o tym pamiętamy, ale w Polsce niestety głośno się o tym nie mówi – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Decyzja radnych rozpoczyna właściwie uroczyste obchody 40. rocznicy Radomskiego Czerwca. Magistrat zapowiada, że będą one godne rangi robotniczego protestu z 1976 roku. - Nie możemy poddawać się stereotypom, że cała droga do wolności rozpoczęła się od demontażu muru berlińskiego. To nieprawda. Po wydarzeniach radomskich wreszcie mieliśmy opozycję, która dała początek ruchowi solidarnościowemu – dodaje Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Magistrat nie zdradza zbyt wielu szczegółów z programu obchodów 40. rocznicy Czerwca '76. - Zaczynamy 9 czerwca Festiwalem Filmowym w Łaźni. W kolejnym tygodniu zaczynamy międzynarodową konferencję naukową, współorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował także ścieżkę dydaktyczną w najważniejszych dla protestu robotniczego miejscach – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. Do 20 czerwca na wieżowcu obok pomnika - protestu robotniczego ma pojawić się okolicznościowy mural poświęcony radomskim robotnikom. Główne obchody odbędą się natomiast w sobotę, 25 czerwca. - Będą to uroczystości państwowe i msza święta – dodaje Mateusz Tyczyński. Organizatorzy obchodów zapowiadają także dwa, duże koncerty muzyczne. W sobotę, 25 czerwca na scenie na ulicy Żeromskiego zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej muzyki rockowej. W niedzielę, 26 czerwca odbędzie się koncert gwiazdy zagranicznej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej