Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Upamiętnią 72. Pułk Piechoty

środa, 20 kwiecień 2016 17:10
Dział: Wiadomości
Autor  Julia Grzesiak

Przy ulicy Malczewskiego, obok galerii Rogatka stanie pomnik 72. Pułku Piechoty imienia płka Dionizego Czachowskiego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

O takie upamiętnienie żołnierzy 72. Pułku Piechoty imienia płka Dionizego Czachowskiego grupa inicjatywna walczyła już od dawna. Pomnik poświęcony żołnierzom tej formacji stanie przy ulicy Malczewskiego w sąsiedztwie Galerii Rogatka. - To był pułk, którego obecność nie wiązała się tylko ze sprawą militarną. To był pułk, który brał udział w różnych działaniach społecznych na terenie Radomia - mówi Andrzej Mędrzycki z grupy inicjatywnej budowy pomnika. Monument zaprojektowali Stanisław Romańczuk i Tadeusz Derlatka. Budowa niemal trzymetrowego pomnika ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Wykonawcą będzie radomska firma Rosabud. Jak mówi Jarosław Kowalik, firma postawi pomnik w czynie społecznym. - W tej chwili firma Rosbud w przeciągu najbliższych 3 tygodni wykona wszystkie prace ziemne, sprawy fundamentu, i mam nadzieje, że rozpoczną się także prace kamieniarskie – mówi Jarosław Kowalik. W pomnik wmurowana zostanie łuska pocisku artyleryjskiego, która pochodzi spod Wielunia, z terenu walk z 1939 roku. Zostaną w niej umieszczone nazwiska darczyńców pomnika. Grupa inicjatywna chce pielęgnować pamięć o żołnierzach Pułku także w inny sposób. W szkole Zakładu Doskonalenia Zawodowego, której patronem ma być 72. Pułk Piechoty imienia płka Dionizego Czachowskiego ma powstać izba pamięci. Każdy może pomóc w jej tworzeniu. - Chciałbym się zwrócić z prośbą do Radomian, każdy kto ma pamiątki i związane z 72 P.P. o ich przekazanie do naszej szkoły. Godnie je wyeksponujemy – mówi Krzysztof Linowski, wicedyrektor Szkół ZDZ w Radomiu. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 1 września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • Żołnierze AK będą mieli swój pomnik

  W Radomiu powstanie pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej Okręgu „JODŁA”. We wtorek wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika. Jego odsłonięcie planowane jest 9 września.

 • Pomnik „Czerwca '76”: od września wytężone prace

  Od września Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca '76 zamierza przyspieszyć swoje działania. Na razie do komitetu nie dołączył, jako honorowy członek, Andrzej Sobieraj, który założył drugi komitet. Ale sprawa pozostaje otwarta.

 • Będzie kolejna rzeźba na deptaku. Być może stolik

  Magistrat ogłosił konkurs na koncepcję rzeźby Witolda Gombrowicza. Rzeźba ma stanąć na Placu Konstytucji 3 Maja być może jeszcze w tym roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej