Dzisiaj jest: 26 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Środa Popielcowa

czwartek, 19 luty 2015 12:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś Środa Popielcowa. W kościele katolickim "popielec" rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

 

 Najważniejszym obrzędem w liturgii Środy Popielcowej jest posypywanie przez kapłanów głów wiernych popiołem. W kościele katolickim zwyczaj ten obowiązuje od XI wieku. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który będzie obowiązywał przez czterdzieści dni. Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. Zwieńczy go Wielkanoc – najważniejsze święto w liturgii kościoła katolickiego.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Dziś Środa Popielcowa. Co oznacza popiół?

    W kościele katolickim Popielec rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas, który ma pobudzić katolików do osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

  • Rozpoczął się Wielki Post

    Dziś Środa Popielcowa. W kościele katolickim “popielec” rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej