Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Uczcili pamięć rozstrzelanych na Firleju

poniedziałek, 04 kwiecień 2016 17:28
Dział: Wiadomości
Autor 

Na cmentarzu na Firleju odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Od 1940 do 1945 roku życie na Firleju straciło około 15 tysięcy ludzi.

Pamięć o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat, jakie miały miejsce na radomskim Firleju jest wciąż żywa. Co roku władze miasta i radomianie wspominają tych, którzy stracili tam życie. - Dysponuję zdjęciami z ekshumacji ofiar. Są to zdjęcia z tego terenu. Są również zdjęcia konduktów pogrzebowych, które szły obok Resursy. Były przewożone trumny ze zwłokami ludzi, których rozpoznała rodzina. Te osoby chowano na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego – mówi Andrzej Stobiecki ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Odział w Radomiu. Od 7 lat organizowany jest także przez Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu Rajd Pamięci – Firlej. Bierze w nim udział młodzież szkolna. W ten sposób przekazywana jest młodemu pokoleniu historia miasta, także ta bolesna i dramatyczna. - W tym roku mamy 163 osoby w rajdzie. Są to uczniowie ośmiu szkół radomskich oraz ze szkoły ze Stromca i drużyna Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ z Sadkowa – mówi Wiesław Czarnecki, organizator rajdu. W uroczystościach rocznicowych na cmentarzu na Firleju wzięli w udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, harcerze i młodzież szkolna. Byli obecni także bracia Zdzisław i Roman Karpeta, żołnierze „Szarych Szeregów” AK, którzy doskonale pamiętają tamte, ponure w historii Radomia dni. - Tu jest pochowany członek radomskich Szarych Szeregów, powstaniec warszawski Mieczysław Kowalczyk. Niemcy rozstrzelali go podczas ostatniej egzekucji tuż przed opuszczeniem Radomia – wspomina Roman Karpeta, kombatant, członek radomskich Szarych Szeregów AK. Uroczysty apel pamięci przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Na cmentarzu na Firleju spoczywa ponad 15 tysięcy osób zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach w latach 1940 - 1945. Do pierwszej egzekucji doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

  Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

 • Dziś rocznica wybuchu powstania styczniowego

  155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Dziś uczniowie z radomskich liceów i grupa rekonstrukcyjna zorganizowali przemarsz ulicami miasta. Oddajemy cześć bohaterom – mówili uczestnicy obchodów.

 • Projekt kolumbarium wybrany. Budowa w 2019 roku

  Projekt przygotowany przez warszawską pracownię BDR Architekci wygrał konkurs na opracowanie kolumbarium na cmentarzu na Firleju. Budowa kolumbarium rozpocznie się w 2019 roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej