Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

Studenckie debiuty na wybiegu

piątek, 20 marzec 2015 16:40
Dział: Wiadomości
Autor 

To był pokaz mody, ale też sprawdzian umiejętności prezentacji własnej pracy. W jednym z radomskich klubów odbył się pokaz ubrań i butów przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Pierwszy raz na wybiegu, pierwszy raz prezentując własne projekty. Studenci kierunku wzornictwo na Wydziale Materiałoznawstwa radomskiego UTH zaprezentowali ubrania i obuwie, które sami wykonali jako część praktyczną pracy licencjackiej. Były emocje, była też trema. – Tak, troszeczkę jest. Wcześniej raz brałam udział w czymś podobnym, ale nie było to tak poważne wydarzenie jak teraz – mówi Anna Dembska, studentka UTH. Pokaz był podsumowaniem studiów pierwszego stopnia oraz zdobytej wiedzy i umiejętności. Swoje kolekcje zaprezentowało 12 studentów, młodych radomskich projektantów mody. – Moja kolekcja opiera się na eklektyźmie. Są to pomieszane elementy różnych tkanin lub też kolorów wzorów - mówi Joanna Szymczuk, studentka UTH. Kreatywności i inspiracji nie zabrakło też studentom specjalizującym się w projektowaniu obuwia. Jedna ze studentek zaprezentowała kolekcję czółenek damskich inspirowaną jednym z obrazów czeskiego grafika Alfonsa Muscha. Wykorzystując technikę perforacji młoda projektantka połączyła sztukę z obuwiem, co widać na zewnętrznych stronach cholewek. – Takie właśnie projektowanie jest dla mnie największą szansą na przyszłość. W ten sposób mogę pokazać swoje umiejętności akurat w takiej sztuce - mówi Alicja Kobza, studentka UTH. A na to szanse są duże, bo projektanci wychodzący spod skrzydeł radomskiego UTH w niczym nie ustępują umiejętnościami młodym, zachodnim projektantom. Mają natomiast trudniejszy start, ze względu na mniejsze środki finansowe i słabszy dostęp do najnowszych technologii wzornictwa. - Jeżeli chodzi o tę sferę projektową, o pomysły, o kreatywność, to słowo honoru są znakomici – mówi prof. Irmina Aksamitowska-Szadkowska z UTH, promotor studenckich prac. Pokaz mody nie miał wpływu na ocenę z egzaminu. Nie był też elementem pracy licencjackiej. To ostatni element edukacji. Jak sprzedać siebie jako projektanta, jak zaprezentować swoje prace publiczności w czasie pokazu. – Chodzi o to, żeby oni zadziałali razem w grupie, ale także żeby potrafili znaleźć sobie swoje własne drogi, kiedy trzeba będzie zorganizować swój pokaz mody. Także to jest jeszcze zdecydowanie element nauki - mówi dr hab. Hanna Wojdała-Markowska z UTH, promotor studenckich prac. Pokaz mody odbył się w środę i śmiało można powiedzieć, że był udany. W czwartek egzamin licencjacki zdali wszyscy studenci kierunku wzornictwo. I to wzorowo, bo na czwórki i piątki.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej