Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Radom na niebiesko. Dla autyzmu

sobota, 02 kwiecień 2016 15:17
Dział: Wiadomości
Autor 

Niebieskie fontanny, niebieski korowód i szkolenie – także w niebieskich barwach. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Kolor niebieski ma dawać nadzieję na lepsze życie osobom chorym i ich rodzinom.

Żeby chorzy na autyzm i ich rodziny wiedli lepsze życie, potrzebna jest większa świadomość i wiedza, także tolerancja. O tym, jak rozpoznać autyzm i Zespół Aspergera od samego rana w sobotę w Caritas Diecezji Radomskiej mogli przekonać się nauczyciele, którzy wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Klub Rodzica JiM. - Nauczyciele i lekarze to grupy, które najczęściej mają kontakt z naszymi dziećmi – wyjaśnia Aneta Stańczyk, koordynator Klubu Rodzica JiM w Radomiu. - Zresztą rodzic patrzy na swoje dziecko w sposób wyidealizowany, nie ma filtra. Nauczyciel może szybciej wychwycić niepokojące zachowania – dodaje. To było pierwsze szkolenie z tego cyklu, ale Klub Rodzica JiM zapowiada kolejne wykłady, a nawet konferencję. Już tu dominował kolor niebieski, który osobom chorym na autyzm ma dawać nadzieję. Ale 2 kwietnia niebieski zauważalny był też w innych miejscach miasta. O godzinie 11.00 na niebiesko podświetlono fontanny. Stąd – prowadzony przez orkiestrę Grandioso - wyruszył niebieski marsz zorganizowany przez Stowarzyszenie Karuzela, radomskie szkoły i poradnię psychologiczno-pedagogiczną. - Włączamy się w tę akcje żeby ludzie więcej wiedzieli o autyzmie, żeby się go nie bali, żeby w przypadku zauważenia niepokojących objawów wiedzieli gdzie iść - mówi Katarzyna Ziętek ze Stowarzyszenia „Karuzela”. A skala zjawiska jest coraz większa – mówią specjaliści. Coraz więcej rodziców zauważa objawy, które mogą sygnalizować o autyzmie. Lista symptomów jest bardzo długa, ale wśród najczęściej wymienianych są problemy w kontaktach z rówieśnikami, zaburzenia mowy, nadwrażliwość, czy zatykanie uszu przy intensywnych dźwiękach. - Skala zjawiska jest ogromna - mówi Aneta Stańczyk. - U nas na diagnozę czeka się kilka miesięcy. Skoro w Radomiu jest takie oczekiwanie, to musimy mieć świadomość jak wielu rodziców jest zaniepokojonych i jak wiele jest przypadków autyzmu – dodaje. 2 kwietnia ma być dniem oswajania autyzmu, propagowania wiedzy na temat tej choroby. Służyć temu mają akcje takie, jakie zorganizowano m.in. w Radomiu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Niebieski Marsz dla chorych na autyzm

  W czwartek ulicami Radomia przeszedł Niebieski Marsz rozpoczynający Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Marsz ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta na potrzeby osób dotkniętych tą chorobą

 • „Oswoić autyzm”. Udany projekt

  Mówią, mają kontakt z rodzicami i rówieśnikami. Postępy są ogromne – zapewniają rodzice dzieci autystycznych, które biorą udział w projekcie „Oswoić autyzm”.

 • Radomka orkiestra na medal. I to niejeden

  Sukces orkiestry Grandioso na Olimpiadzie Muzycznej w Holandii. Radomska formacja wróciła do Radomia z trzema medalami. To sukces, tym bardziej, że na tej olimpiadzie formacja z Polski wystąpiła pierwszy raz od 30 lat.

 • Trwają Dni godności. Dostrzeżmy niepełnosprawnych

  Rozpoczęły się XIV Radomskie Dni Godności. Od lat organizowane są po to, żeby przypomnieć, że w Radomiu są osoby niepełnosprawne, że to osoby zdolne i wartościowe, i że należy traktować je z szacunkiem.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej