Dzisiaj jest: 10 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

PiS tłumaczy się z krytykowanej ustawy

wtorek, 29 marzec 2016 16:15
Dział: Wiadomości
Autor 

„Ustawa o ochronie polskiej ziemi nie zaszkodzi polskiemu rolnictwu” - zapewnia Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa, którą podpisał już prezydent Andrzej Duda jest ostro krytykowana przez opozycję.

Według Prawa i Sprawiedliwości 200 tysięcy hektarów polskiej ziemi, należącej do Skarbu Państwa, zostało sprzedane obcokrajowcom za pomocą tzw. „słupów”. W wyborach parlamentarnych PiS obiecywał, że wprowadzi ustawę o ochronie polskiej ziemi. Ustawa została przyjęta. Podpisał ją prezydent Andrzej Duda. - Ta ustawa otwiera drogę do tego, żeby polska ziemia pozostała w rękach polskich rolników, żeby służyła polskiej produkcji zdrowej żywności, a jednocześnie hamuje ten wypływ tej ziemi w obce ręce – mówi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa o ochronie polskiej ziemi krytykowana jest jednak przez prawników i opozycję, która uważa, że jest ona niezgodna z Konstytucją, i że będzie blokować możliwość dziedziczenia ziemi. Marek Suski zaprzecza. - Nie ma prawdy w tym co mówi PSL, że będzie jakiś kłopot z dziedziczeniem. Dziedziczenie w rodzinach nie będzie zahamowane. Chcemy zwiększyć możliwość dokupienia ziemi – twierdzi poseł. PiS tłumaczy, że ograniczenia będą dotyczyły obrotu ziemią państwową, pozostającą w zasobach Skarbu Państwa. A tej – zdaniem PiS – jest coraz mniej. - 4/5 zasobów Skarbu Państwa zostało już rozdysponowane. Najpierw przez układ SLD - PSL, a później przez układ PO - PSL. Została tylko 1/5 tych zasobów, to jest około miliona hektarów gruntów rolnych – mówi Dariusz Bąk, poseł PiS. Ustawa wprowadza pięcioletni zakaz sprzedaży takiej ziemni, ale nie dotyczy to rolników indywidualnych. - To nieprawda, że rolnicy nie będą mogli między sobą sprzedawać ziemi. Rolnicy indywidualni mogą dokonywać obrotu - dodaje poseł Dariusz Bąk. Jednym z powodów wprowadzania przez PiS nowych regulacji prawnych jest fakt, że 1 maja tego roku przestanie obowiązywać okres ochronny na zakup polskiej ziemi rolnej przez cudzoziemców.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

 • Premier RP spotkał się z radomianami. Padło kilka obietnic

  Kontrakt na pół miliarda złotych dla Fabryki Broni na zakup karabinka „Grot”, około 300 milionów złotych na rozbudowę, modernizację i wydzielenia zakładu w Pionkach jako samodzielnego zakładu przemysłowo-obronnego i przyśpieszenie budowy drogi ekspresowej S7 – takie obietnice złożył przebywając w piątek w Radomiu, premier Mateusz Morawiecki. Wbrew oczekiwaniom premier na ogłosił nazwiska kandydata PiS na prezydenta w nadchodzących wyborach samorządowych.

 • Kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta Radomia ?

  Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – przedstawi swojego kandydata na prezydenta Radomia w nadchodzących wyborach samorządowych. PiS już wie kto to będzie, ale milczy na ten temat. Na giełdzie nazwisk prowadzi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej