Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl

Mieszkania dla młodych, propozycje dla zadłużonych

piątek, 18 marzec 2016 18:43
Dział: Wiadomości
Autor 

250 nowych tanich mieszkań na wynajem obiecuje ludziom młodym prezydent Radomia. To część programu kierowanego właśnie do młodych radomian, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Magistrat ma także pomysł jak pomóc zadłużonym lokatorom mieszkań czynszowych.

 

Prognozy demograficzne dla miasta nie są optymistyczne. W 2035 roku Radom ma liczyć poniżej 200 tysięcy mieszkańców. Obecnie, według danych GUS, mieszka w Radomiu blisko 217 tysięcy osób. Jednak liczba urodzeń jest znacznie mniejsza niż kilkanaście lat temu, wielu młodych radomian wyjeżdża. Najczęściej za pracą. Prezydent Radosław Witkowski chcąc zatrzymać młodych w Radomiu ma dla nich propozycję: „Radom dla młodych”. - Jesteśmy gotowi żeby rozpocząć projekt, który da w perspektywie trzech, czterech lat 250 nowych mieszkań na wynajem – mówi Radosław Witkowski. Pieniądze na inwestycję, którą będzie realizować RTBS Administrator, pochodzić będą z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Ta dotacja będzie wynosiła 45%. Ważne w tym projekcie jest to, że te mieszkania w 50% muszą zostać zaoferowane rodzinom wychowującym dzieci – dodaje prezydent. Pierwsi lokatorzy mieliby się wprowadzić już za 2 lata. Magistrat ma także pomysł jak pomóc zadłużonym lokatorom mieszkań czynszowych. - Dodatkowa forma jaką wskazujemy mieszkańcom, to odpracowanie. Przyjęliśmy stawkę 12 złotych za godzinę. Miejski Zarząd Lokalami będzie przyjmował wnioski o odpracowanie takiego długu – wyjaśnia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Jak mówi wiceprezydent Konrad Frysztak ta propozycja miasta nie będzie sposobem na opłacenie czynszów. - Nasz podstawowy pomysł, to skierowanie mieszkańców do prostych prac w Zakładzie Usług Komunalnych. To będą kwestie grabienia liści czy sprzątania klatek schodowych. Proste prace, które nie wymagają dodatkowych przeszkoleń i na które mamy pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak. Łączne zadłużenie lokatorów mieszkań, których właścicielem jest gmina sięga prawie 27 milionów złotych. Osoby, które zostaną skierowane do prac porządkowych na terenie miasta nie będą pracować na umowy-zlecenia tylko, jak tłumaczy wiceprezydent K. Frysztak, na zasadzie umowy z Miejskim Zarządem Lokalami na odpracowanie posiadanego zadłużenia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej