Dzisiaj jest: 13 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym

Polędwiczka na 8 sposobów. Konkurs kulinarny dla uczniów.

czwartek, 17 marzec 2016 16:27
Dział: Wiadomości
Autor  Julia Grzesiak

Jadalna ziemia, zielony mech i sianko – to tylko niektóre składniki potraw, które przygotowywali uczniowie podczas konkursu kulinarnego. Konkurs zorganizował Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich z Radomia.

 

Wojewódzki konkurs kulinarny pod hasłem „Pasja smaków – zioła przyprawowe” zorganizował radomski Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich. O zwycięstwo walczyli uczniowie między innymi ze Skarżyska-Kamiennej, Warszawy czy Przysuchy. W sumie 8 drużyn, w tym dwie z Radomia. Uczniowie mieli na wykonanie konkursowego zadania dwie godziny. - Dwie godziny, młodzież pracuje sama. Drużyny są dwuosobowe i pracują zgodnie z własną inwencją, i zgodnie z tym czego się wcześniej nauczyli - mówi Radosław Starczewski, dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Głównym składnikiem dania konkursowego była polędwiczka wieprzowa. Danie miało być przyrządzone bez użycia soli i cukru. - Dzisiaj przygotowaliśmy polędwiczkę wieprzową otoczoną wiosenną trawą w asyście ziemi jadalnej i zielonego mchu. Do tego dwa sosy: serowy i owocowy – mówi Kamil Czerwiak, z Zespołu Szkół w Szydłowcu. Zielony mech to nic innego jak biszkopt z dodatkiem świeżej bazylii, trybuli i szczypiorku. Odważniejsi mogą użyć mniej popularnych dodatków, niekoniecznie kojarzonych z kuchnią. - Mamy polędwicę wieprzową w popiele z siana i ziół. Do tego puree ziemniaczane z tymiankiem oraz kulkę z parmezanem. Także jarmuż z sosem z pistacji, szałwii i mięty – mówi Daniel Ogonowski z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie. Siano daje słony posmak, dzięki czemu nie trzeba dodawać do potraw soli. - My siano spaliliśmy i natarliśmy nim polędwicę. Daje to bardzo fajny i ciekawy posmak. Sianko można też upiec, położyć na nim polędwicę i wstawić do piekarnika – dodaje Daniel Ogonowski. W konkursowym menu znalazły się także potrawy, w których chętnie łączono słodko-słone dodatki. - Polędwicę w panierce z bułki tartej i pietruszki, do tego sos figowy z suszonych fig. Wszystko podamy z surówką z rzodkwi oraz małymi ziemniaczkami panierowanymi w płatkach migdałowych - mówi Maciej Woźniak z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Zespół Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza z Szydłowca. Miejsce drugie zajęli uczniowie radomskiej szkoły spożywczo - hotelarskiej. Na miejscu trzecim znalazła się szkoła gastronomiczna z Warszawy. Jury wyróżniło także uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • "Mój Radom" z kartonu

  W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Radomiu, rozstrzygnięto konkurs na małą formę przestrzenną „Mój Radom”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wykonanie makiet znanych budynków w Radomiu.

 • Do białego rana. Studniówka „Gastronomika”

  Do białego rana bawili się na swoim balu studniówkowym maturzyści Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. W balu uczestniczyło blisko 140 uczniów Gastronomika.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej