Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Oszuści aktywni i pomysłowi. Policja ostrzega

wtorek, 15 marzec 2016 16:44
Dział: Wiadomości
Autor 

„Nie daj się oszukać na wnuczka, policjanta czy urzędnika” - apeluje policja. Apel jest aktualny, bo oszuści są wciąż aktywni i coraz bardziej pomysłowi. Magistrat ostrzega, że teraz w Radomiu ktoś podszywa się pod pracowników urzędu.

 

Mimo że policja zatrzymuje oszustów, to nie odstrasza to kolejnych przestępców. - Sprawcy modyfikują cały czas swoje metody działania. Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom. Zanim damy swoje oszczędności, które są często oszczędnościami życia, to upewnijmy się komu przekazujemy pieniądze – radzi nadkomisarz Katarzyna Kucharska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Oszuści często grają na emocjach osób, do których dzwonią. Mechanizm metod na „wnuczka”, „policjanta” czy „urzędnika” jest bardzo podobny. Oszust dzwoni do osoby starszej z informacją, że członek jej rodziny jest w bardzo trudnej sytuacji, że jest na przykład ofiarą lub sprawcą wypadku i w związku z tym jest potrzebna pilnie duża suma pieniędzy. - Nie możemy od tak przekazywać pieniędzy, bo ktoś do nas zadzwonił, bo przyszedł ktoś znajomy, czy osoba podająca się za funkcjonariusza policji – dodaje nadkomisarz Katarzyna Kucharska. W 2015 roku w Radomiu oszuści stosując metodę „na wnuczka” wzbogacili się o ponad 120 tysięcy złotych. Na Mazowszu natomiast w ubiegłym roku oszukać osoby starsze próbowano ponad 50 razy. 40 przypadków zakończyło się sukcesem oszustów. W ten sposób oszuści wzbogacili się o ponad milion złotych. - Wykrycie tego typu przestępstw jest bardzo trudne. Chociaż trzeba powiedzieć, że z tych dziesięciu dokonanych przestępstw w Radomiu, w siedmiu przypadkach ujawniliśmy sprawców – mówi inspektor Karol Szwalbe, komendant miejski policji w Radomiu. W tym roku radomska policja może pochwalić się kolejnymi zatrzymaniami. W styczniu, lutym i w marcu policjanci rozbili grupę oszustów z Łodzi i zatrzymali także oszustów z Bydgoszczy, Radomia, Pionek i Zgierza. W ostatnich dniach w Radomiu oszuści, zmieniając metodę działania, zaczęli podszywać się pod pracowników Urzędu Miejskiego. - Niedawno otrzymaliśmy informację, że nieznana osoba podająca się za pracownika Urzędu Miejskiego, proponuje mieszkańcom Radomia wymianę drzwi wejściowych do mieszkania. Informujemy, że nie prowadzimy żadnych tego typu działań. Apelujemy o ostrożność. Jeżeli taka osoba pojawi się, to prosimy o niezwłoczne powiadomienie policji – mówi Dagmara Gac z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. W przypadku próby oszustwa na „policjanta” trzeba wiedzieć, że policja nigdy nie pobierała i nie pobiera opłat za swoje czynności.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • Magistrat złoży wnioski o dofinansowanie

  Radomski magistrat złoży do wojewody mazowieckiego, wnioski o dofinansowanie przebudowy skrzyżowania ulic Wernera, Mireckiego i Szarych Szeregów oraz na budowę I odcinaka trasy N-S. Pieniądze mają pochodzi z rządowego programu rozwoju dróg lokalnych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej