Dzisiaj jest: 1 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Medycyna i aktorstwo w Radomiu? Plany rektora

poniedziałek, 07 marzec 2016 17:02
Dział: Wiadomości
Autor 

Kierunek lekarski i wokalno-aktorski chce uruchomić na radomskim uniwersytecie profesor Zbigniew Łukasik, który został wybrany na rektora na kolejną kadencję. To nie jedyne plany.

O planach uruchomienia medycyny na radomskim Uniwersytecie Technolgiczno - Humanistycznym mówi się od dawna. Sam Zbigniew Łukasik, który – jak informowaliśmy – został ponownie wybrany na stanowisko rektora radomskiej uczelni na kolejną kadencję przyznaje, że sprawa ciągnie się za długo. Jak tłumaczy, ministerstwo nie ma zastrzeżeń do wniosku uczelni o uruchomienie medycyny. Ale opinię w tej sprawie musi wydać komisja akredytacyjna. - W komisji zmieniają się eksperci. Raz ekspert pisze, że brak jest umowy ze szpitalem. W obecnie zawartej umowie, jest zapis mówiący o tym, że szpital przyjmie studentów uniwersytetu, ale nie ma wyraźnie wskazane, że studentów kierunku lekarskiego. Zatem chodzi o takie drobiazgi – mówi rektor Łukasik i dodaje: - Jest też lobby uniwersytetów medycznych przeciwko uruchamianiu medycyny na innych uczelniach. Jak informuje rektor, decyzja w sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego w Radomiu ma zapaść jeszcze w marcu. I byłaby to nie jedyna nowość w ofercie uczelni na nowy rok akademicki. Rektor chciałby też otworzyć na Wydziale Sztuki kierunek wokalno-aktorski. - Jak oglądamy telewizję, to widzimy jak wielu zdolnych aktorów i piosenkarzy pochodzi z Radomia lub regionu - mówi prof. Zbigniew Łukasik. - Środowisko wypowiedziało się, że będą chętni na te studia. W tym miesiącu złożymy wniosek o uruchomienie kierunku wokalno-aktorskiego – dodaje. Rektor chce także, aby uczelnia otrzymała nowe prawa doktoryzowania. Są także plany inwestycyjne. Uczelnia złożyła projekty o dofinansowanie wyposażenia centrum badawczo - laboratoryjnego nauk biomedycznych i na utworzenie laboratorium technologiczno - obróbczego na rzecz innowacyjnego przemysłu. Na działce nad zalewem w Domaniowie, którą udostępniono uniwersytetowi, rektor chce uruchomić ośrodek badawczo-szkoleniowy dla pracowników i studentów. Są też palny związane z rzeką Radomką. - Chcemy badać stan ekosystemu dorzecza Radomki. To projekt, który realizowalibyśmy z okolicznym gminami – mówi prof. Zbigniew Łukasik. Jak informuje rektor, obecnie sytuacja finansowa uniwersytetu jest stabilna, zatem jednym z celów jest utrzymanie tej stabilności. Władze uczelni chciałyby zapewne wzrostu liczby studentów. Choć ta liczba od paru lat utrzymuje się na podobnym poziomie, to jednak – jak mówi profesor Łukasik – jest to niski poziom.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej