Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Analizują stan progów zwalniających

sobota, 05 marzec 2016 15:06
Dział: Wiadomości
Autor 

W Radomiu trwa analiza stanu samochodowych progów zwalniających. O taką analizę poprosił prezydent. Stan progów sprawdza Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Są prawdziwą zmorą kierowców. Ich zadaniem jest temperowanie tych kierowców, którzy mają ciężką stopę i jeżdżą zbyt szybko. W Radomiu progi zwalniające popularnie nazywane „leżącymi policjantami”, można spotykać na kilkudziesięciu ulicach w mieście.

- Zdecydowana większość progów powstała na wyraźne życzenie mieszkańców. Takie prośby otrzymujemy często przy okazji kończenia budów dróg w ramach czynów społecznych – mówi Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

W Polsce jest zdecydowanie więcej progów zwalniających niż w innych krajach Unii Europejskiej. Na alarm biją także specjaliści od ruchu samochodowego. Według nich, progi są powodem większego zanieczyszczenia powietrza, które powodują pyły ze ścierających się klocków hamulcowych i opon.

- Zdecydowana ilość progów, to progi na całą szerokość pasa. Mniej jest progów wyspowych i są one ulokowane tam, gdzie kursują autobusy komunikacji miejskiej. Najwięcej progów jest wykonanych z masy bitumicznej. Część progów to progi wykonane z kostki brukowej z gotowych elementów z gumy i tworzyw sztucznych – dodaje Dariusz Dębski.

Analiza, którą przeprowadza MZDiK ma wykazać w jakim stanie są progi, czy wykonane zostały zgodnie z przepisami i z uwzględnieniem obowiązujących norm, które nakazują na przykład budowę progów w odległości nie mniejszej niż 15 metrów od budynków mieszkalnych. Pełny raport z tej analizy otrzyma prezydent Radomia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • MZDiK zamknie ulicę Wernera

  Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Szarych Szeregów, Mireckiego i Wernera. Przebudowa pociąga za sobą utrudnienia w ruchu. I na takie utrudnienia od poniedziałku będą musieli przygotować się kierowcy. Dal ruchu zostanie zamknięta ulica Wernera, na odcinku od hal mięsnych do skrzyżowania.

 • MZDiK zamyka ulicę Mireckiego. Będą utrudnienia

  W radomskiej „Łaźni” trwa XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku odbywa się innej formule. Nie ma konkursu. W sobotę w Łaźnia zaprasza na koncert mega gwiazdy - wystąpi Stanisław Soyka. O szczegółach koncertu mówi Beata Drozdowska.

 • Kukiz'15 chce dymisji dyrektora MZDiK

  Członkowie radomskich struktur Kukiz'15 żądają dymisji dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Dlaczego ? Powodów – ich zdaniem - jet wiele. Jednym z nich jest niegospodarność Piotra Wójcika.

 • MZDiK stracił cierpliwość. 400 tysięcy złotych kar

  400 tysięcy złotych kar naliczył MZDiK firmie R&G Mielec za wadliwie działające w Radomiu biletomaty. Jak mówi Dawid Puton, rzecznik MZDIK, kary są efektem opieszałości mieleckiej firmy w naprawie biletomatów mimo wielokrotnych próśb i napomnień ze strony MZDiK.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej