Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

„Dość eksperymentów ze świadczeniami”

środa, 18 marzec 2015 15:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Stop eksperymentom ze świadczeniami pielęgnacyjnymi – mówią rodzicie dzieci niepełnosprawnych i jadą manifestować w Warszawie. Protestować będzie między innymi pani Beata z Radomia.

Życie na walizkach. Pani Beata i jej syn Jasiek mają je cały czas w pogotowiu. Dwa razy w tygodniu muszą dojeżdżać na rehabilitację do Warszawy. Radomianka samotnie wychowuje Jasia i kilkunastoletnią córkę. Jednak opieka nad chłopcem to duży trud, bo Jaś ma uszkodzenia mózgowe. A to oznacza między innymi wiele nieprzespanych nocy przez panią Beatę.

- Jaś ma ogólnorozwojowe problemy, nie rozumie co to potrzeby fizjologiczne, są problemy z jedzeniem, nie mówi, bywa także agresywny. Trudno jest go czymkolwiek zająć: gry, telewizja, jakiekolwiek zabawy – opowiada Beata Linowska.

Łatwo nie jest, a rząd – jak mówią rodzice niepełnosprawnych dzieci – życia nie ułatwia. Jutro pani Beata po raz kolejny jedzie do Warszawy. Tym razem nie na rehabilitację, a na manifestację rodziców dzieci niepełnosprawnych „Stop eksperymentom ze świadczeniami pielęgnacyjnymi”. Rodzice będą protestować między innymi przeciwko projektowi ustawy, która ma obniżać świadczenie pielęgnacyjne.

- Od 1 lipca wchodzi w życie ustawa, która zakłada obniżkę świadczeń z 1200 złotych do 800 złotych – informuje pani Beata. Ustawa ma wprowadzać także kryteria przyznawania świadczeń. W myśl jej zapisów dzieci niepełnosprawne po ukończeniu 18 lat mają być traktowane jako osoby dorosłe. Tymczasem – jak opowiada pani Beata - niektórzy niepełnosprawni dorosłymi nie staną się nigdy i zawsze będą wymagali stałej opieki.

Pani Beata zwolniła się z pracy żeby móc opiekować się synem. Świadczenie jest zatem rekompensatą za zwolnienie się z pracy. Zdaniem mamy Jasia, władze ignorują rodziców dzieci niepełnosprawnych.

- Nikt nie chce z nami rozmawiać, a żadna grupa społeczna nie ma takiej huśtawki finansowej jak my – mówi Beata Linowska.

Rok temu rodzice dzieci niepełnosprawnych także protestowali. Wywalczyli wówczas podwyżkę świadczeń do wspomnianej już kwoty 1200 złotych. Przez cały rok odbywały się także rozmowy z rządem przy tak zwanym krągłym stole. Z tych rozmów nic nie wyszło – mówi pani Beata.

Jedyną nowością jest projekt ustawy, która - jak twierdzą rodzice dzieci niepełnosprawnych – zamiast polepszać, pogorszy ich warunki życia.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • „Wielka zbiórka” z niewielką frekwencją

  Radomska Inicjatywa Kobieca we wtorek po południu zbierała podpisy pod projektem ustawy Kobiety 2017. Dziś w programie KK 13 w TV Dami Karolina Skowron z RIK tłumaczyła, jaki mają cel.

 • Nie dla reformy PiS

  Kolejny protest przeciwko przegłosowanym przez Sejm ustawom o sądownictwie. Tym razem manifestowała Radomska Inicjatywa Kobiet. Protest odbył się pod siedzibą radomskiego oddziału PiS.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej