Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Kupcy protestują i nie płacą

środa, 02 marzec 2016 16:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Trwa protest kupców z targowisk przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej. Kupcy odmawiają płacenia – ich zdaniem – zbyt wysokich opłat targowych. Grożą także okupacją Urzędu Miejskiego.

Protest handlujących na placach przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej trwa od soboty. Ma związek z podwyżką opłat targowych uchwalonych przez Radę Miejską. Zgodnie z tą uchwałą, handel jest dozwolony na 13 targowiskach na terenie Radomia. Na tej liście nie ma placów przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej. To oznacza znacznie wyższe opłaty za stoiska. W poniedziałek oburzeni kupcy pojawili się na sesji Rady Miejskiej. Z handlującymi rozmawiał wiceprezydent Konrad Frysztak. - Deklaruję, że na początku przyszłego tygodnia zorganizuję spotkanie z operatorami wszystkich, legalnie działających targowisk w mieście. Z informacji pisemnych jakie posiadam możemy w tej chwili wskazać około 150 miejsc na terenie legalnych targowisk – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Protestujący argumentowali, że drakońskie podwyżki opłat targowych spowodują utratę przez nich miejsc pracy. - Zadaniem tej uchwały nie jest likwidacja działalności gospodarczych czy miejsc pracy osób handlujących. Uchwała ma uporządkować nasze miasto – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak. Tymczasem inkasenci Zakładu Usług Komunalnych próbowali dziś w asyście Straży Miejskiej pobierać od handlujących opłaty według nowych stawek. Niektórzy kupcy nie zgodzili się zapłacić. - Nie zapłaciłam, bo nie zgadzam się z tymi opłatami. To są bardzo duże pieniądze codziennie. Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Dlaczego tak się dzieje? – pyta jedna z handlujących na placu przy ulicy Nowogrodzkiej. Handlujący, chcąc uniknąć opłat, korzystają z niecodziennych pomysłów. - Strajkujemy, żeby wszyscy w Urzędzie Miejskim wiedzieli, że nie mamy pieniędzy na życie. Wystawiliśmy towar reklamowany. Są to ekspozycje tego towaru, a jego sprzedaż tylko przez internet – mówi Sławomir Panek, dzierżawca terenu, na którym funkcjonuje targowisko. Według Straży Miejskiej, stoiska z ekspozycją, to zwykły wybieg. - Przepisy dotyczące e-handlu i sklepów internetowych mają konkretne i sprecyzowane założenia. Tych założeń kupcy nie spełniają. Kupcy myślą, że jak podczas kontroli powiedzą, że jest to ekspozycja, to my odjedziemy. Doskonale wiemy, że zaraz potem rozpoczęliby normalny handel – mówi Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu. Straż Miejska zapowiada, że opłaty będą ściągane na drodze postępowania administracyjnego. Zdesperowani kupcy próbowali także interweniować u miejskich włodarzy. Domagają się legalizacji targu lub udostępnienia im miejsc na wyznaczonych przez miasto targowiskach. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, kupcy grożą okupacją Urzędu Miejskiego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • Prokuratura postawiła zarzuty. Śledztwo przedłużone

  Dwie osoby usłyszały zarzut niegospodarności w związku z niedopełnieniem obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Zakład Usług Komunalnych przy wycince drzew w parkach. Wycinka miała miejsce w latach 2011-2014. Prokuratura przedłużyła śledztwo w tej sprawie do końca czerwca.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej