Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Rośnie liczba Niebieskich Kart

środa, 17 luty 2016 17:40
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 500 procedur Niebieskich Kart wdrożono w Radomiu w ubiegłym roku. Liczba wzrasta. Dziś w magistracie odbyło się podsumowanie realizacji tej procedury w roku 2015.

 

Dokładnie 523 Niebieskie Karty założono w zeszłym roku w Radomiu. Ta liczba z roku na rok wzrasta – informowano podczas posiedzenia zespołu interdyscyplinarnego, który podsumował procedurę w roku 2015. - Trudno powiedzieć skąd ten wzrost – mówi asp. sztab. Jacek Małysa z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. - Możliwe że jest to związane ze wzrostem spożycia alkoholu. A to przecież nierzadko wiąże się z przemocą – dodaje. Niebieska Karta to cały system, który – w założeniu – ma przyspieszyć udzielenie pomocy dla osoby poszkodowanej, wobec której stosowana jest przemoc. Niestety, jak pokazują statystyki, ta przemoc stosowana jest często wobec dzieci i osób starszych. Najwięcej Niebieskich Kart zakłada policja. - Karty są zakładane przez policjantów, którzy realizują interwencje domowe. Jeśli podczas interwencji okazuje się, że awantury są częste, jest przemoc, to policjant ma obowiązek założyć Niebieską Kartę – tłumaczy asp. sztab. Jacek Małysa. Jednak nierzadko potem okazuje się, że Niebieską Kartę założono bezpodstawnie. Wiele osób traktuje tę kartę jako kartę przetargową. - To, co nas bardzo niepokoi to fakt, że karta jest stosowana do manipulacji przy rozwodach, żeby komuś dokuczyć – mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu. Nadużywanie procedury wydłuża czas udzielenia pomocy tym osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. - Niebieska Karta jest potrzebna, ale będzie ona spełniać swoje zadania tylko wówczas, gdy pomoc zostanie udzielona odpowiednio szybko, bez zbędnej zwłoki – twierdzi Włodzimierz Wolski. Żeby przyspieszyć procedurę, zespół interdyscyplinarny gminy miasta Radomia zdecydował o utworzeniu stałego zespołu do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który od 1 lutego funkcjonuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zespół ma kompleksowo obsługiwać procedury Niebieskiej Karty, tym samym usprawnić te procedury. W tym roku w Radomiu założono już 63 Niebieskie Karty.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej