Dzisiaj jest: 4 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

500 darmowych czipów dla psów

czwartek, 11 luty 2016 17:16
Dział: Wiadomości
Autor 

W Radomiu rozpoczęło się bezpłatne „czipowanie” psów. Elektroniczny „dowód tożsamości” może otrzymać 500 czworonogów, których właścicielami są mieszkańcy Radomia.

 

Akcja „czipowania” psów w Radomiu prowadzona jest przez magistrat już od kilku lat. W tym roku już ogłoszono przetarg na usługę trwałego elektronicznego oznakowania psów. - Dzięki temu mamy rejestr zwierząt, które są w Radomiu. Dzięki temu właściciele zwierząt mogą je szybko odnaleźć. Chociażby po interwencji Straży Miejskiej, która czytnikiem odczytuje czipa – mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu. Czipy otrzymują także bezdomne psy, które trafiają do schroniska. - W przypadku adopcji pies wydawany jest już z czipem. Wtedy wiemy kto jest właścicielem zwierzaka i kto powinien się nim opiekować – dodaje Grażyna Krugły. Dzięki nowej edycji akcji czipy otrzyma 500 psów, których właścicielami są wyłącznie mieszkańcy Radomia. Za czipowanie psa jego właściciel nie będzie ponosił żadnych kosztów. Czip dla każdego psa jest swoistego rodzaju elektronicznym „dowodem tożsamości”. Wszczepia się go zwierzęciu pod skórę. - Jest coś w kształcie dużej strzykawki z dużą igłą. W tej igle znajduje się mikroczip, który wprowadzamy po lewej stronie szyi psa. Do tego każdy gabinet zaopatrzony jest w czytnik – tłumaczy Bartłomiej Majcher, lekarz weterynarii. Każdy czip ma swój numer identyfikacyjny. Przychodnia wykonująca usługę wszczepiania czipów wprowadza jednocześnie numer każdego czipa do bazy „save animal”. - Jest to największa baza w Polsce, do której może wejść każdy właściciel zwierzaka i sprawdzić, czy jego pies znajduje się także w tej bazie – mówi Bartłomiej Majcher, lekarz weterynarii. Radomski magistrat sfinansował 500 czipów, które wszczepia na terenie Radomia 5 lecznic weterynaryjnych. Ich adresy i numery telefonów są dostępne na stronie internetowej miasta radom.pl. Akcja czipowania psów w mieście cieszy się dużym zainteresowaniem radomian. Choć jak mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, nie udaje się wykorzystać całej puli zakupionych czipów. - Zawsze mamy jakąś wolną pulę. W ubiegłym roku było to 250 czipów., W latach poprzednich nawet 350 czipów – mówi Grażyna Krugły. Do tej pory w rejestrze Wydziału Ochrony Środowiska znajduje się ze swoimi elektronicznymi „dowodami tożsamości” ponad 10 tysięcy psów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Bezpłatne czipowanie psów w Radomiu

    Trwa akcja czipowania psów. Do końca listopada oznakowanych może zostać 300 czworonogów. Właściciele zwierząt nie ponoszą żadnych kosztów. Za czipy płaci gmina.

  • Czipy dla psów

    W Radomiu rozpoczęło się bezpłatne „czipowanie” psów. Elektroniczny „dowód tożsamości” otrzyma ponad 420 czworonogów, których właścicielami są mieszkańcy Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej