Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Oszukali seniorów na ponad 1 milion złotych

czwartek, 04 luty 2016 17:13
Dział: Wiadomości
Autor 

Nie daj się oszukać „na wnuczka” i „na policjanta” - apelują radomska i mazowiecka policja. Apel jest aktualny, bo oszuści są wciąż aktywni i jak niestety także skuteczni.

 

Mechanizm metod na „wnuczka”, „policjanta” czy „urzędnika państwowego” jest bardzo podobny. Oszust dzwoni do osoby starszej z informacją, że członek jej rodziny jest w bardzo trudnej sytuacji, bo jest ofiarą lub sprawcą wypadku i szybko potrzebuje dużej sumy pieniędzy. Takie zachowanie oszustów to typowe granie na emocjach osób, do których dzwonią. W Radomiu w ubiegłym roku wzrosła liczba tego typu oszustw. - Odnotowaliśmy 18 oszustw metodą „na wnuczka”. W tym 8 usiłowań i 10 dokonanych przestępstw. Suma strat w wyniku tych czynów to ponad 123 tysiące złotych – mówi inspektor Karol Szwalbe, komendant miejski policji. To o 4 próby więcej niż w roku 2014. Na terenie całego województwa mazowieckiego policja odnotowała w ubiegłym roku ponad 50 prób tego typu oszustw. W 40 przypadkach te próby były udane. Oszuści wyłudzili łącznie od osób starszych ponad milion złotych. - Wykrycie tego typu przestępstw jest bardzo trudne. Chociaż trzeba powiedzieć, że z dziesięciu dokonanych przestępstw w siedmiu przypadkach ujawniliśmy sprawców – dodaje inspektor Karol Szwalbe. Ale można się przed próbą oszustwa zabezpieczyć. Najważniejszą zasadą jest potwierdzenie każdej informacji. - Co trzeba zrobić w danej sytuacji? Trzeba zawsze potwierdzić telefon, który otrzymaliśmy. Najlepiej zadzwonić do kogoś z rodziny, żeby sprawdzić czy rzeczywiście dzieje się coś złego – wyjaśnia starsza aspirant Kamila Adamska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z próbą oszustwa, należy powiadomić o tym policję. W kontekście prób wyłudzeń dokonywanych metodą „na policjanta”, funkcjonariusze przypominają, że policja nigdy nie pobierała i nie pobiera opłat za swoje czynności. Nie prosi także o przekazywanie komukolwiek pieniędzy. Także w roku 2016 ilość tego typu oszustw jest znaczna. - W styczniu tego roku zostały aresztowane tymczasowo już 4 osoby, które dokonały prób oszustw metodą „na wnuczka” - mówi inspektor Karol Szwalbe. Wszystkie zatrzymane osoby pochodzą z Łodzi. Ale sukcesy policji nie odstraszają oszustów. W minioną środę radomska policja otrzymała informacje o dwóch kolejnych próbach oszustw „na policjanta”. Oszuści chcieli wyłudzić w sumie blisko 70 tysięcy złotych. Jedną z metod walki z oszustami jest policyjna kampania „Bezpieczny senior”, której celem jest edukacja osób starszych w zakresie bezpieczeństwa. 23 lutego w Wyższej Szkole Handlowej odbędzie się spotkanie policji z mieszańcami Radomia. Tematem konsultacji będzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo i tworzenie mapy zagrożeń.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej