Dzisiaj jest: 11 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Dar krwi z potrzeby serca

poniedziałek, 01 luty 2016 19:47
Dział: Wiadomości
Autor 

Honorowi dawcy krwi mieli swoje święto. Podczas uroczystości w Resursie otrzymali odznaczenia od różnych instytucji. Krwiodawcy podsumowali też ubiegłoroczne akcje zbierania krwi.

 

Dar krwi – darem serca. To hasło dla krwiodawców to codzienność. Nie pytają za ile, tylko ratują życie innym. Nie pytają też o odznaczenia, choć mogą je nosić z dumą. Podczas spotkania honorowych dawców, sala Resursy Obywatelskiej z trudem pomieściła wszystkich chętnych do udziału w uroczystości. Wręczanie odznaczeń trwało długo. Bo zasłużonych krwiodawców stale przybywa. To już tradycja, że jak trzeba zebrać krew, to zawsze można liczyć na przedstawicieli służb mundurowych. - Niesiemy pomoc ludziom. Pomagamy sobie i innym – mówi Sławomir Tarabasz, pracownik aresztu śledczego. Wiele osób oddaje krew od kilkudziesięciu lat. Nie chodzi o rekordy, po prostu czują taką potrzebę. Często kariera dawcy rozpoczynała się od wojskowych komisji poborowych. - Po raz pierwszy oddałem krew w 1977 roku – wspomina Krzysztof Wąsik. - To było podczas komisji wojskowej. Potem miałem długą przerwę, ale wróciłem do tego kilkanaście lat temu. Podobnie, choć później, było w przypadku Sławomira Tarabasza. - Rozpocząłem oddawanie krwi w 1988 roku. Właśnie podczas komisji wojskowej. Potem regularnie oddawałem krew w wojsku – mówi Sławomir Tarabasz. - I tak zostało do dziś. Uroczystości w Resursie odbyły się z okazji Dnia Honorowego Krwiodawstwa. Organizatorzy imprezy ogłosili też wyniki konkursu „Szkoła Przyjazna Honorowemu Krwiodawstwa”. W kategorii placówek radomskich zwyciężył Zespół Szkół Technicznych. Kolejne miejsca zajęły Budowlanka i Samochodówka. W klasyfikacji szkół z regionu wygrał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach. Podziękowania za pomoc w organizowaniu zbiórek krwi otrzymali też proboszczowie parafii. Sądząc po imprezie w Resursie krwiodawstwo cieszy się coraz większą popularnością. A nasz rozmówca zapewniał, że po oddawanie krwi nie wpływa na zdrowie. - Czuję się nawet lżej - zapewnia Krzysztof Wąsik. Chyba wszyscy czują się lżej, na pewno bezpieczniej, wiedząc że mogą liczyć na pomoc honorowych krwiodawców.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Centrum Krwiodawstwa apeluje o krew

  Mówiliśmy o tym na początku lipca, ponawiamy apel teraz, choć sytuacja poprawiła się. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawania krwi. Najbardziej potrzebne są grupy minusowe.

 • Bardzo mało krwi w radomskim centrum. Apel o pomoc

  Sytuacja w radomskim banku krwi jest zła. Centrum krwiodawstwa apeluje o pomoc. Jeśli sytuacja się nie poprawi, nie będziemy mieli czym ratować życia – mówią pracownicy radomskiej stacji krwiolecznictwa.

 • Potrzebna krew. Szczególnie 0 (Rh-)

  Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebuje krwi. Placówka ma teraz na stanie 160 jednostek. To nie jest sytuacja kryzysowa, ale przydałoby się więcej. Najbardziej pożądana grupa to 0 Rh -.

 • Ognista krew od strażaków

  Ponad 12 litrów krwi zebrano podczas zbiórki, którą przeprowadzono przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej