Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Kultura z unijnym wsparciem

sobota, 14 marzec 2015 16:36
Dział: Wiadomości
Autor 

Blisko półtora miliona złotych unijnego dofinansowania otrzymają Solec nad Wisłą i Taczów w gminie Zakrzew na renowację zabytków i budowę szlaku historycznego.

Od kilku lat w Taczowie realizowany jest projekt „Rycerze Bogurodzicy”. Ostatnim elementem będzie budowa Muzeum Etosu Rycerskiego. Dzięki unijnej dotacji uda się zrealizować kolejną cześć tej inwestycji. Muzeum i Kaplica św. Floriana znajdą się w zaadoptowanym budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Taczowie. - Działka, na której będzie znajdować się to muzeum, została przekazana nieodpłatnie na rzecz gminy przez Ochotniczą Straż Pożarną. Zawarliśmy taką dżentelmeńską umowę, na mocy której strażacy będą mieli w tym budynku swój kącik – mówi Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. Cała inwestycja kosztować będzie około 2 milionów złotych. - Etap obecny będzie kosztował około miliona 200 tysięcy złotych. Z funduszy unijnych otrzymaliśmy 50% tej kwoty – dodaje Sławomir Białkowski. Zakończenie prac przewidziano na połowę sierpnia tego roku. Natomiast w Solcu nad Wisłą trwają prace renowacyjne zespołu sakralnego dawnego klasztoru oo. Reformatów z 1626 roku. – Ten projekt jest projektem bardzo ważnym. Dzięki temu uchronimy całą strukturę murów zespołu poklasztornego przed jego niszczeniem – wyjaśnia ksiądz Krzysztof Maj, proboszcz parafii w Solcu nad Wisłą. Prace polegają na remoncie dachu klasztoru oraz remoncie i ociepleniu stropu. - Koszt całkowity projektu wynosi ponad 860 tysięcy złotych – dodaje ksiądz Maj.

Ten etap inwestycji ma zakończyć się w czerwcu tego roku. Renowacji wymaga także elewacja klasztoru jak i jego wnętrze. Czy prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, nie wiadomo.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Policjant pierwszego kontaktu

  Starszy sierżant Przemysław Kowalczyk z komisariatu na Prędocinku, został Dzielnicowym Roku 2017 w Radomiu. To prestiżowy tytuł podkreślają policjanci. Świadczy o zaufaniu mieszkańców do danego funkcjonariusza.

 • 5 milionów na ratowanie zabytków

  Do końca lutego można składać wnioski o dotacje z samorządu Mazowsza na ratowanie zabytków. Maksymalna kwota dotacji to 200 tysięcy złotych. Łącznie Mazowsze przeznacza na ten cel 5 milionów złotych.

 • Co wiemy o Mazowszu? Będą lekcje w szkołach

  O regionalnych przysmakach mazowieckich, o historii województwa, jego geografii, o tym, co warto tu zobaczyć będą mogli dowiedzieć się uczniowie podczas „Lekcji o Mazowszu”.

 • Otwarcie nowej szkoły w Bielisze

  W Bielisze w gminie Zakrzew oddano do użytku nową szkołę podstawową. Budowa trwała około 3 lat. Inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak mówi dyrektor nowej szkoły, w Bielisze dokonał się skok cywilizacyjny.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej