Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Otwarcie astrobazy za tydzień. Szukają pracownika

środa, 20 styczeń 2016 17:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Już w przyszły weekend będzie można skorzystać z atrakcji oferowanych przez radomską astrobazę. Tymczasem opiekunowie astrobazy szukają specjalisty od prowadzenia obserwacji astronomicznych i astrofotografii.

 

Oddana do użytku jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Już wkrótce zostanie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. 29 stycznia, w piątek radomska astrobaza rozpocznie działalność. W dniu oficjalnego otwarcia odbędą się tu zajęcia dla młodzieży. Chętni będą mogli odwiedzić astrobazę już w przyszły weekend – zapowiada dyrektor podstawówki numer 17, szkoły, na terenie której wybudowano astrobazę. - Godziny otwarcia jeszcze nie są ustalone, opracowujemy harmonogram. Wszystkie informacje dostępne będą na stronie astrobaza.radom.pl, która już niebawem zostanie uruchomiona – zapowiada Marek Lipiec, dyrektor PSP nr 17. Tymczasem opiekunowie astrobazy poszukują pracownika, który ma doświadczenie w prowadzeniu obserwacji astronomicznych jak i astrofotografii, zna się także na specjalistycznym sprzęcie. Osoby do prowadzenia zajęć edukacyjnych już są, ale żeby obsłużyć na przykład teleskop w kopule – sprzęt o wartości ponad 50 tysięcy złotych - trzeba mieć konkretną wiedzę. - Zależy nam na tym, żeby znalazła się osoba, która od strony technicznej będzie miała do czynienia z obserwacjami astronomicznymi, astrofotografią, żeby pomogła nam wystartować na ciekawym poziomie – mówi Marek Lipiec. Bo sprzęty jakie tu zgromadzono ten poziom zapewniają – dodaje dyrektor i pokazuje na przykład teleskop słoneczny, przeznaczony do obserwacji słońca w ciągu dnia. Największy i najdroższy teleskop to – jak mówili już wcześniej pomysłodawcy budowy astrobazy – okienko na wszechświat. Umożliwia obserwacje obiektów na księżycu, czy wszystkich planet układu słonecznego. Oczywiście przy bezchmurnym niebie, najlepiej wieczorem. Astrobaza ma być czynna dla chętnych właśnie w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale i w ciągu dnia będą tu organizowane zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Astrobaza to pomysł radomian, zgłoszony wcześniej do budżetu obywatelskiego. Oddano na niego najwięcej głosów. Budowa astrobazy i jej wyposażenie kosztowały blisko 700 tysięcy złotych. Astrobaza mieści się przy ul. Wierzbickiej. Wstęp do obiektu będzie darmowy.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Astrobaza najlepszym projektem obywatelskim

  Radomska Astrobaza i „Kazimierskie murale historyczne w Krakowie” wygrały w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt zgłoszony lub zrealizowany w Polsce w ramach budżetów obywatelskich.

 • Astrobaza już otwarta

  Astrobaza została dziś oficjalnie otwarta. Pierwsze zajęcia dla dzieci odbędą się już w ferie. Godziny w jakich obserwatorium będzie dostępne dla mieszkańców Radomia będą zależne od pogody i widoczności nieba.

 • Astrobaza gotowa. To „okno na wszechświat”

  Zakończyła się budowa radomskiej astrobazy. Pomysłodawcy te inwestycji są zadowoleni z efektu końcowego, a przede wszystkim z wyposażenia. Jak mówią, to radomskie „okienko na wszechświat”.

 • Astrobaza - otwarcie w styczniu 2016

  Budowa pierwszego w Radomiu obserwatorium astronomicznego zakończy się jeszcze w tym roku. Astrobaza będzie otwarta dla radomian już w styczniu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej