Dzisiaj jest: 26 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Jaki mural? 11 pomysłów

środa, 20 styczeń 2016 16:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Jedenaście prac wpłynęło na ogłoszony przez magistrat konkurs na projekt muralu upamiętniającego wydarzenia Czerwca’76. Mural ma powstać w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą protestu robotniczego.

 

Swoje projekty nadesłali artyści z całego kraju. Prace oceniać będzie komisja pod przewodnictwem wybitnego malarza Edwarda Dwurnika. - Rozstrzygnięcie konkursu na mural nastąpi do 19 lutego. Jesteśmy w kontakcie z Edwardem Dwurnikiem, postacią najbardziej znaną i znaczącą jeżeli chodzi o malarstwo monumentalne w Polsce. Pan Dwurnik będzie miał kluczowa rolę w wyborze prac – mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia. Mural o powierzchni około 300 metrów kwadratowych ma powstać na ścianach dziesięciopiętrowego wieżowca, znajdującego się w pobliżu kamienia-pomnika upamiętniającego protest robotniczy z 25 czerwca 1976 roku. - Mural ma być gotowy w czerwcu. Chcemy aby 25 czerwca był już odsłonięty i był częścią obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego Czerwiec'76. Tegoroczne obchody będą znacznie różnić się od ubiegłorocznych i z lat poprzednich. Chcemy żeby cały czerwiec był żywą pamięcią o wydarzeniach z 1976 roku – dodaje Mateusz Tyczyński. Artysta, którego projekt zostanie wybrany, otrzyma 5 tysięcy złotych nagrody. Miasto pokryje także koszty wykonania muralu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej