Dzisiaj jest: 26 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Ul interaktywny z Radomia nagrodzony

czwartek, 14 styczeń 2016 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Są młodzi i piekielnie zdolni. Mają dużą wiedzę i potrafią wykorzystać ją w praktyce. Uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych z Radomia zostali nagrodzeni w konkursie na innowacyjne projekty dla rolnictwa. Wymyślili ul interaktywny.

 

Nazwa fachowa tego wynalazku to: interaktywny mikroprocesorowy system dozoru i zarządzania gospodarstwem pszczelarskim. Ujmując prościej – to ul interaktywny. To wynalazek uczniów z radomskiego Zespołu Szkół Elektronicznych. Stworzyli go na potrzeby "Konkursu dla młodzieży na innowacje w rolnictwie" organizowanego przez Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie dla uczniów z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Ul interaktywny uczniów z radomskiego „elektronika” jest jednym z czterech na Mazowszu, nagrodzonych przez fundację. W Radomiu, już po ogłoszeniu wyników odbyła się prezentacja urządzenia i wręczenie nagród. - Nasze urządzenie posiada wagę, która mierzy masę całego ula, a także szereg innych czynników pomagających kontrolować parametry i warunki panujące w ulu – wyjaśnia Michał Olczykowski, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Mimo dość skomplikowanych technologii zastosowanych przez uczniów, urządzenie może obsługiwać osoba, która na elektronice się nie zna – przekonują twórcy. Uczestnicy konkursu musieli stworzyć projekt, który – w założeniu – ułatwi życie osobom działającym w rolnictwie, w obszarach wiejskich. Radomianie zdecydowali się wspomóc pszczelarstwo. Bo to tematyka także im nie obca. Jeden z uczniów jest pszczelarzem. - Wielu pszczelarzy wykazuje zapotrzebowanie na to. Również ja potrzebowałbym takie urządzenie - mówi Przemysław Lis, uczeń ZSE w Radomiu, jednocześnie młody pszczelarz. - Dodatkowa zaleta jest taka, że można zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się pszczelarstwem – dodaje. Jak mówią organizatorzy, konkurs pokazuje, że są w kraju bardzo zdolni uczniowie, potrafiący wykorzystać posiadaną już wiedzę. Świadczą o tym zgłoszenia na konkurs. Radomianie wykazali się dużą pomysłowością, bo wśród projektów wyróżnionych na Mazowszu znalazły się aż trzy, autorstwa uczniów z Radomia. Prace nad ulem interaktywnym łatwe nie były. Trudności udało się jednak pokonać - opowiadają uczniowie. A nauczyciele są dumni. - Jest mi niezmiernie przyjemnie. Temat pracy jest na czasie – mówi Sławomir Sokołowski, nauczyciel Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Oprócz interaktywnego ula z Radomia, jury konkursu nagrodziło także trzy projekty uczniów z Mazowsza: stabilizator wilgotności gruntu stworzony przez młodych z Płocka, wielofunkcyjną socjalno-rekreacyjną zagrodę dla psa autorstwa uczniów z miejscowości Kadzidło i pomysł młodych z Golądkowa: „Obora jako źródło energii”.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • "Mój Radom" z kartonu

  W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Radomiu, rozstrzygnięto konkurs na małą formę przestrzenną „Mój Radom”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wykonanie makiet znanych budynków w Radomiu.

 • Radom na 8. miejscu, wygrał Zamość

  Radom zajął 8 miejsce w konkursie Świeć się z Energą. Zwyciężył Zamość, który zdobył prawie 75 tys. głosów. Do Radomia, jako jednego z finalistów konkursu, trafi sprzęt AGD o wartości 10 000 zł

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej