Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Astrobaza gotowa. To „okno na wszechświat”

środa, 30 grudzień 2015 18:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Zakończyła się budowa radomskiej astrobazy. Pomysłodawcy te inwestycji są zadowoleni z efektu końcowego, a przede wszystkim z wyposażenia. Jak mówią, to radomskie „okienko na wszechświat”.

 

Wielkością może nie poraża, ale to, co mieści się w kopule daje bardzo duże możliwości – twierdzą pomysłodawcy budowy astrobazy w Radomiu. To czternastocalowy teleskop wysokiej jakości. To urządzenie, a także multimedia, czyli rzutniki i komputery sprawiają, że to co bardzo odległe jest w zasięgu oka. ­ Jest to okienko na wszechświat ­ mówi Jakub Krajewski, jeden z pomysłodawców budowy astrobazy. ­ Moim osobistym życzeniem jest to, żeby z Radomia pochodził kolejny Aleksander Wolszczan. Chodzi o to, żeby jak najszersza publiczność mogła zobaczyć jak piękny jest wszechświat – dodaje. Odwiedzający astrobazę będą mogli oglądać planety układu słonecznego, gwiazdozbiory i mgławice – mówią inicjatorzy. To grupa pasjonatów. ­ Pierwsze astrobazy powstały w województwie kujawsko­pomorskim i stąd zaczerpnęliśmy pomysł – opowiada Karol Klimowicz, pomysłodawca budowy astrobazy. Inicjatorzy wykorzystali okazję jaką był budżet obywatelski. Złożyli projekt budowy tego obiektu. Spotkał się on z zainteresowaniem i sympatią – zyskał największa liczbę głosów. Astrobazę wybudowano przy ulicy Wierzbickiej, przy szkole podstawowej numer 17. ­ Radomska oświata zyskuje nowoczesny obiekt, który poszerza ofertę edukacyjną i daje możliwości rozwijania pasji – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Bo w astrobazie prowadzone mają być spotkania edukacyjne dla młodzieży. Ale zaproszeni do odwiedzania obiektu są wszyscy, którzy choć przez chwile chcą być bliżej gwiazd. Budowa astrobazy kosztowała 700 tysięcy złotych. Obiekt zostanie udostępniony radomianom w styczniu.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Astrobaza najlepszym projektem obywatelskim

  Radomska Astrobaza i „Kazimierskie murale historyczne w Krakowie” wygrały w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt zgłoszony lub zrealizowany w Polsce w ramach budżetów obywatelskich.

 • Astrobaza już otwarta

  Astrobaza została dziś oficjalnie otwarta. Pierwsze zajęcia dla dzieci odbędą się już w ferie. Godziny w jakich obserwatorium będzie dostępne dla mieszkańców Radomia będą zależne od pogody i widoczności nieba.

 • Otwarcie astrobazy za tydzień. Szukają pracownika

  Już w przyszły weekend będzie można skorzystać z atrakcji oferowanych przez radomską astrobazę. Tymczasem opiekunowie astrobazy szukają specjalisty od prowadzenia obserwacji astronomicznych i astrofotografii.

 • Astrobaza - otwarcie w styczniu 2016

  Budowa pierwszego w Radomiu obserwatorium astronomicznego zakończy się jeszcze w tym roku. Astrobaza będzie otwarta dla radomian już w styczniu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej