Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rośnie cyberprzemoc i przemoc ekonomiczna

wtorek, 29 grudzień 2015 18:14
Dział: Wiadomości
Autor 

Rośnie liczba przypadków cyberprzemocy w mieście – mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu podsumowując mijający już rok. A przykładem tej ofiary jest – jak mówi – on sam. W tym roku sporo było też przypadków przemocy ekonomicznej. Niestety, przemoc dotyka także dzieci.

To konto, założone na portalu społecznościowym to przykład cyberprzemocy - mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu pokazując profil na Facebooku, na którym w tle widnieje hasło „W d...e byłeś, g...o widziałeś”. W tym przypadku ofiarą jest – jak informuje dyrektor – on sam. Włodzimierz Wolski mówi, że konto powstało niedługo po porwaniu 3-letniego Fabiana z Radomia. Dyrektor parokrotnie komentował wydarzenia związane z porwaniem chłopca. Profil internetowy to - jego zdaniem - efekt tych komentarzy. - No, tu czytamy na przykład, że zbrodniarze nie będą mieli spokojnych świąt. To ja jestem tym zbrodniarzem? – pyta się Włodzimierz Wolski pokazując jeden z wpisów i dodaje: - Konto jest fikcyjne, ale zdjęcie profilowe odnosi się do mojej osoby. Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej zapowiada, że będzie interweniował między innymi u ministra. Włodzimierz Wolski dodaje także, że w Radomiu coraz więcej jest cyberprzemocy. W roku 2015 odnotowano około 50 przypadków tej formy przemocy prowadzącej niekiedy do tragedii. - Przykry przypadek, który odnotowaliśmy w tym roku to sprawa siedemnastolatki, która chciała popełnić samobójstwo dlatego, że kolega opublikował jej zdjęcia w internecie. Czuła się upokorzona, miała wrażenie, że wszyscy ludzie oglądają się za nią, a on twierdził, że nie chciał zrobić niczego złego – opowiada Włodzimierz Wolski.

Czasy się zmieniają, a z nimi formy przemocy. Kiedyś Ośrodek Interwencji Kryzysowej odnotowywał najwięcej przypadków przemocy fizycznej. Teraz znacznie częściej mówi się o przemocy psychicznej i to w nowych wymiarach. W ostatnim czasie w Radomiu coraz więcej jest przemocy ekonomicznej, czyli przemocy stosowanej w przypadku gdy jedna osoba w związku zarabia, a druga jest na jej utrzymaniu. - Często ten, który dysponuje pieniędzmi daje je drugiej osobie pod warunkiem, zmusza ją do wykonywania różnych czynności. Ten, który nie zarabia, zostaje pozbawiony godności, czuje się upokorzony – mówi dyrektor OIK w Radomiu. W ubiegłym roku odnotowano także około 50 przypadków przemocy stosowanej wobec dzieci. Nie maleje także liczba przypadków prostytucji dziecięcej. - Mamy kilka zarejestrowanych przypadków prostytucji nieletnich, tak zwanych galerianek. Mamy takie sygnały od osób, które były w marketach i otrzymały propozycje od dziewcząt – informuje Włodzimierz Wolski. W tym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu odnotował 1360 spraw związanych z przemocą. To o 200 więcej niż roku temu. Zdaniem dyrektora świadczy to tym, że ludzie są coraz bardziej świadomi i chętniej sięgają po dostępną pomoc. W hostelu prowadzonym w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Radomiu w tym roku mieszkało sześć kobiet i sześcioro dzieci. Jak mówi Włodzimierz Wolski, to był pracowity i trudny rok.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

  M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 • OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

  Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 • Dary od Rossmanna dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej

  Produkty za 27 tysięcy złotych otrzymał od sieci Rossmann radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To środki czystości, higieny osobistej, chemia gospodarcza, ale także produkty spożywcze dla dzieci.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej