Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Zmiany w głosowaniu w Radzie Miejskiej

sobota, 26 grudzień 2015 12:03
Dział: Wiadomości
Autor 

Zmieni się sposób głosowania radomskich radnych podczas sesji Rady Miejskiej. W przyszłym roku rada planuje wprowadzić maszynki do głosowania. Test sytemu odbędzie się podczas styczniowej sesji.

 

Głosowania podczas sesji Rady Miejskiej zawsze przebiegają w ten sam sposób. Ręce w górę, a dwóch radnych przekazuje liczbę głosujących do prowadzącego sesję. - Jestem takim małym księgowym. Dodaję tylko te głosy, które podają mi osoby odpowiedzialne za ich liczenie. Tak jak mi podają, to ja tak liczę – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej uwagi co do rzetelności przekazywanych liczb głosujących radnych, zgłaszał wiceprezydent Konrad Frysztak. - Poprosiłem przewodniczącego Dariusza Wójcika żeby dodatkowo zadbał o dyktowanie głosów z sali. Jest dwóch dyktujących, podają cztery wyniki. Wszystko jest takie niepoukładane – wyjaśnia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Uwagi wiceprezydenta Frysztaka sprowokowały dyskusję nad koniecznością wprowadzenia do prac radnych maszynek do głosowania. - Ja o tym systemie mówię już od kilku lat. Niestety, skarbnik nie znajduje pieniędzy w budżecie miasta. Dzięki maszynkom moglibyśmy sprawdzać w systemie przebieg danego głosowania – dodaje Dariusz Wójcik. Na dyskusjach się nie skończyło. Już na styczniowej sesji radni będą mieli okazję wypróbować maszynki do głosowania. - Jest firma, która zaproponowała demonstracyjny pokaz funkcjonalności tego sprzętu. Na styczniowej sesji zaproszona firma pokaże maszynki, a radni będą mogli je przetestować – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. Okazuje się, że Urząd Miejski dysponuje oprogramowaniem do elektronicznej obsługi rad miejskich. Kwestią do rozwiązania pozostaje zakup odpowiednich urządzeń. - Czy miałyby być to urządzenia, które będą zliczać głosy, czy może cały system, który dokonywałby analiz? Możliwości jest wiele. W zależności od tego, na którą formułę radni by się zdecydowali, wtedy oszacowalibyśmy wartość takiego zamówienia. Myślę, że pieniądze na ten zakup znalazłyby się w budżecie – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta. Wiceprezydent Konrad Frysztak deklaruje, że w przyszłorocznym budżecie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup dla radomskich radnych maszynek do głosowania.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej