Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Niebieska Karta - skuteczna, ale nadużywana

środa, 11 marzec 2015 17:11
Dział: Wiadomości
Autor 

Niebieska Karta jest skuteczna i potrzebna, ale nadużywana. 30% zgłoszeń, to zgłoszenia niezasadne. Służą do zemsty lub załatwienia osobistych porachunków.

W urzędzie Miejskim w Radomiu podsumowano funkcjonowanie Niebieskiej Karty w Radomiu w 2014 roku. Zakładana sprawcom przemocy ma wpłynąć na ich postępowanie i pozwolić na udzielnie wsparcia ofiarom przez instytucje społeczne. Niestety, znaczna liczba zgłoszeń do niebieskiej karty jest niezasadna, bo część osób wykorzystuje je w konfliktach z innymi ludźmi. – Niebieskie Karty są używane przez różne osoby do załatwiania własnych osobistych porachunków. Domagają się zakładania tej karty, a później nie stawiają się na grupy robocze – mówi Włodzimierz Wolski, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Miasta Radomia. Na takim nieodpowiedzialnym działaniu tracą osoby, które faktycznie są ofiarami domowej przemocy. Tracą, bo na pomoc muszą czekać w kolejce wielu spraw.

W ubiegłym roku w Radomiu zakończono 307 procedur Niebieskiej Karty. W 114 przypadkach z powodu braku podstaw do jej założenia. Z podsumowania za ubiegły roki wynika także, że skala problemu przemocy w rodzinie w Radomiu jest porównywalna do innych miast i bardzo często wynika z problemów alkoholowych jednego z członków rodziny. - Radom nie jest miastem okrutników i przemoc to nie jest statystycznie większy problem niż w porównywalnych miastach - ocenia Włodzimierz Wolski.

Podczas podsumowania Niebieskiej Karty w Urzędzie Miejskim rozpoczęto też przygotowania do stworzenia gminnego programu przeciwdziałania w przemocy w rodzinie na lata 2016 – 2020. W ostatecznym kształcie będzie on zawierał konkretne sposoby udzielania wsparcia osobom dotkniętym przemocą. – Pomoc ofiarom, rodzinom, dzieciom i grupom, które potrzebują tej pomocy – mówi Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia.

Niebieska Karta jest dokumentem służbowym wypełnianym przez jedną z pięciu uprawnionych do tego instytucji np. przez policję. Służy do udokumentowania faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, a także ocenia zagrożenie dalszą przemocą. Jest także dowodem w sprawach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

  M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 • OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

  Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 • Dary od Rossmanna dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej

  Produkty za 27 tysięcy złotych otrzymał od sieci Rossmann radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To środki czystości, higieny osobistej, chemia gospodarcza, ale także produkty spożywcze dla dzieci.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej