Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Znaczek NSDAP i średniowieczna ostroga

wtorek, 10 marzec 2015 17:25
Dział: Wiadomości
Autor 

Firma PIK przygotuje projekt rewitalizacji części Miasta Kazimierzowskiego. Tymczasem przy Szewskiej archeolodzy odkopali ostatnio średniowieczną ostrogę i znaczek NSDAP.

Prawie 90 tysięcy złotych otrzyma firma PIK ze Śląska za wykonanie projektu generalnego remontu kamienicy z Rwańskiej 17 i nowego budynku, który stanie przy Szewskiej 20. Do przetargu ogłoszonego przez miejską spółkę Rewitalizacja stanęło osiem firm. Oferta przedsiębiorstwa PIK – jak mówi Mariusz Mróz, prezes spółki – była najkorzystniejsza. - Ta firma już projektowała dla nas inwestycję Rwańska 16, Wałowa 4. To podobna inwestycja, tylko że dochodzi nam garaż podziemny - informuje Mariusz Mróz. Garaż podziemny, a także dwie kondygnacje z użytkowym poddaszem. To – w skrócie – opis budynku, który zostanie postawiony przy Szewskiej 20. Zarówno w nowym obiekcie, jak i w wyremontowanej kamienicy znajdą się lokale użytkowe i mieszkania. Firma PIK ma siedem miesięcy na przygotowanie projektu wraz z pozwoleniem na budowę. Potem spółka chce rozpocząć fizyczne prace. - Wstępnie wyliczyliśmy, że inwestycja pochłonie 5 milionów złotych. Na pewno będziemy posiłkować się kredytem komercyjnym i wkładem własnym spółki – mówi Mariusz Mróz. Tymczasem przy Szewskiej 20 po zimowej przerwie od marca wznowiono badania archeologiczne. Jednym z ciekawszych znalezisk archeologów jest znaczek NSDAP. - Należał być może do żołnierza czy innej osoby, która była członkiem NSDAP i przebywała w okresie okupacji w Radomiu – wyjaśnia Grzegorz Barczyk, archeolog, i zaraz dodaje wskazując na zardzewiały przedmiot: - To jeszcze ciekawsze znalezisko. Średniowieczna ostroga z XIV lub XV weku. Musimy ją jeszcze dokładne oczyścić. Przed chwilą ją odkopaliśmy. Archeolodzy poszerzyli ostatnio wykopy. Badacze odkrywają już średniowieczne, drewniane konstrukcje. - Trudno teraz powiedzieć czy te drewniane belki to pozostałość po średniowiecznej chałupie, chodniku, czy drodze. Myślę że ustalimy to w toku prac – mówi Grzegorz Barczyk. Badania archeologiczne przy Szewskiej 20 mają się zakończyć najpóźniej 15 maja.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kolejny park w Radomiu zostanie przebudowany

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na Obozisku. Po przebudowie w parku pojawią się między innymi skatepark, nowe alejki, oświetlenie i plac zabaw dla dzieci.

 • Na Michałowie powstanie park

  Magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na osiedlu Michałów. Przy ulicy Królowej Jadwigi powstaną m.in. ścieżki rowerowe, ciągi dla pieszych, siłownia zewnętrzna i oczko wodne.

 • Duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Efekty do 2022 roku

  Kamienica Deskurów, budynki przy Szewskiej i Wałowej, Ratusz, plany związane z zamkiem. Na najbliższe lata szykują się duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Jest szansa, żeby ta część miasta odzyskała swój blask.

 • Kolejne inwestycje na Mieście Kazimierzowskim

  Radni zgodzili się na przekazanie aportem spółce Rewitalizacja miejskich udziałów w nieruchomości przy ulicy Wałowej i Bóżnicznej. Spółka złożyła także wniosek unijny na remont kolejnej kamienicy w Rynku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej