Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wypadek kontrolowany. Zderzenie na przejeździe

poniedziałek, 30 listopad 2015 17:42
Dział: Wiadomości
Autor 

„Kolej 2015”. To kryptonim ćwiczeń funkcjonariuszy, które odbyły się dziś na przejeździe kolejowym w Radomiu. Po raz pierwszy radomska straż pożarna zorganizowała szkolenie na tak dużą skalę.

Zderzenie dwóch pociągów z autobusem szkolnym. Jeden to pociąg osobowy. Drugi to cysterna, z której nastąpił wyciek. W autobusie szkolnym było wielu poszkodowanych. Niektórzy bardzo poważanie. W sumie pomocy potrzebowało kilkadziesiąt osób. To scenariusz szkoleń, jakie w poniedziałek zorganizowała radomska straż pożarna na jednym z przejazdów kolejowych. - Chcemy dziś przećwiczyć wariant zdarzenia masowego, czyli mamy kilkadziesiąt osób poszkodowanych w różnym stanie – wyjaśnia st. bryg. Sławomir Podsiadły, zastępca komendanta miejskiego PSP w Radomiu. - Chcemy rozeznać jak działa radomski system ratowniczy, czy potrafi sobie radzić w tak skomplikowanej sytuacji – dodaje. Bo nie dość, że trzeba było zaangażować strażaków, ratowników medycznych i lekarzy w pomoc dla poszkodowanych, to konieczne było także ściągniecie jednostki specjalizującej się w ratownictwie chemicznym. I mimo że wypadek były pozorowany, to funkcjonariusze musieli dotrzeć z właściwych jednostek. - Warunki są bardzo ciężkie, ale celowo podnosimy sobie poprzeczkę – mówi mł. kpt. Konrad Neska, rzecznik PSP w Radomiu. - Jeśli dojdzie do prawdziwego zdarzenia, to nie wiadomo dokładnie z czym się spotkamy – tłumaczy. Ćwiczenia miały pokazać jak radomskie służby radzą sobie w krytycznych sytuacjach. To była jednocześnie lekcja dla wszystkich uczestników. Chodzi o stałe doskonalenie umiejętności i właściwą współpracę. Choć w tym przypadku, służby na miejsce wypadku przybyły zapewne nieco później niż w sytuacji prawdziwego zdarzenia – mówią strażacy. - Oceniam, że czas reakcji jest dobry. Pamiętajmy jednak, że podczas ćwiczeń nie używamy kogutów jadąc po mieście. Włączamy je dopiero tuż przed miejscem samego wypadku – informuje st. bryg. Sławomir Podsiadły. Służby mundurowe wielokrotnie już przeprowadzały ćwiczenia w Radomiu. Ale po raz pierwszy szkolenia odbyły się na tak dużą skalę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej