Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar

„Miasta nie stać na to lotnisko”

poniedziałek, 09 marzec 2015 17:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Do końca roku prezydent Radomia chce sprawdzić, czy działalność lotniska ma ekonomiczny sens. W tym czasie Port Lotniczy nie będzie robił zakupów i zmniejszy zatrudnienie.

Projekt pod nazwą „Port Lotniczy Radom” znalazł się na zakręcie. Nadal z radomskiego lotniska nie odbywają się żadne loty i nie ma pewności, kiedy takie loty mogłyby się rozpocząć. Port Lotniczy generuje tylko straty. Spółka kosztuje miasto 12 milionów złotych rocznie, z tego połowa to koszty osobowe, czyli wynagrodzenie dla ponad 140 osób. Dlatego prezydent mówi „stop” wydawaniu pieniędzy i szuka oszczędności. – Chcemy ograniczać zatrudnienie do wartości niezbędnej i bezpiecznej do prowadzenia ruchu pasażerskiego i z poszanowaniem prawa, z poszanowaniem tych wszystkich dokumentów, które wynegocjujemy z przedstawicielami Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy jeśli chodzi o program ochrony – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Komisja techniczna z Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze i LOT-u, która gościła w miniony piątek na radomskim lotnisku uznała, że warunki techniczne na Sadkowie pozwalają na obsługę ruchu pasażerskiego. – W związku z tym podjąłem decyzję o tymczasowym wstrzymaniu wszystkich nowych inwestycji i zakupów, do czasu kiedy nie rozstrzygniemy tego czy w porcie lotniczym Radom-Sadków będziemy generować ruch pasażerski – dodaje Radosław Witkowski. Choć jednocześnie prezes spółki zapewnia, że ma podpisane umowy z pięcioma przewoźnikami. – Dziś mamy zawarte pięć umów z przewoźnikami. Według mnie trzy z tych umów dobrze rokują. Prawdopodobnie te operacje rozpoczęłyby się na przełomie wiosny i lata tego roku. Chcemy najpierw skończyć inwestycje związane z oświetleniem drogi startowej i wpisaniem jej oraz świateł do procedur podejścia – mówi Tomasz Siwak, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Ale czy loty faktycznie się zaczną, zależy od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – Czekamy cały czas na kontrolerów przestrzeni powietrznej z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, na ich wieżę bądź lokalizację na wieży wojskowej – dodaje Tomasz Siwak. Bez takich kontrolerów loty nie będą mogły się odbywać. Kiedy kontrolerzy się pojawią, nie wiadomo. Tymczasem spółka wciąż potrzebuje dużych nakładów. Jak wyliczyła, do końca 2025 roku wydatki na różnego rodzaju inwestycje sięgną 0,5 mld. złotych. – To ogrom inwestycji. Pieniądze, które trzeba szykować na to lotnisko są olbrzymie. W związku z tym potrzebny jest pilnie inwestor zewnętrzny, który przyniesie te pieniądze. Myślę, że miasta nie stać na to lotnisko – mówi Wiesław Wędzonka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Prezydent Radosław Witkowski chce do końca roku sprawdzić, czy projekt pod nazwą „Port Lotniczy Radom” ma podstawy ekonomiczne i prosi radnych o 10 miesięcy spokoju i współpracy. Prezydent ujawnił także, że Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze jest zainteresowane współpracą ze radomskim lotniskiem w kwestii stworzenia duoportu: lotnisko im. Chopina w Warszawie – lotnisko na Sadkowie. Jednocześnie prezydent zobowiązał się na wniosek radnych do przedstawiania informacji na temat lotniska co dwa miesiące.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej