Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Za dużo Niebieskich Kart w Radomiu

czwartek, 19 listopad 2015 16:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Za dużo Niebieskich Kart w Radomiu. W wielu przypadkach nie chodzi o pomoc ofierze, a na przykład o konflikty rozwodowe. Im więcej kart, tym dłużej trzeba czekać na pomoc. W magistracie odbyło się szkolenie na temat tego, jak właściwie stosować procedurę Niebieskiej Karty.

 

Policjanci. To najczęściej oni wszczynają procedurę Niebieskiej Karty, która ma objąć ofiary przemocy właściwą opieką. Policja – jak mówi – musi reagować na każde zgłoszenie. Tyle, że nie każde zgłoszenie jest prawdziwe. Około 40 policjantów z wydziału patrolowo-interwnecjynego miejskiej policji wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym przez między innymi przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego miasta Radomia, Włodzimierza Wolskiego. Szkolenie poświęcono właśnie procedurze Niebieskiej Karty. W tym roku założono już więcej kart niż w całym roku ubiegłym – ponad 450. - Coraz więcej aktów przemocy dotyczy dzieci. W tym roku odnotowaliśmy już 50 przypadków, gdzie bezpośrednią ofiarą jest dziecko – informuje Włodzimierz Wolski. - Chcę uczulić policjantów na właściwe rozpoznanie sytuacji, w której to dziecko jest ofiarą przemocy – dodaje. Sporo uwagi podczas szkolenia poświęcono także niewłaściwemu wykorzystywaniu Niebieskiej Karty. Procedura przez wiele osób jest wykorzystywana do załatwiania osobistych porachunków, najczęściej przy okazji rozwodu. - Około 30 % Niebieskich Kart nie miało podstaw założenia, to znaczy, że te karty były zakładane w konfliktach rozwodowych – mówi Włodzimierz Wolski. A im więcej kart, tym dłużej trzeba czekać na pierwsze posiedzenie grupy roboczej, czyli faktyczne udzielenie pomocy. Najlepiej żeby okres oczekiwania wynosił tydzień, góra dwa – mówi Włodzimierz Wolski. Ale przy tak dużej jak teraz liczbie kart poszkodowani muszą czekać nawet ponad miesiąc.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej