Dzisiaj jest: 11 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Petersburskie noce” w Radomiu

czwartek, 12 listopad 2015 16:47
Dział: Wiadomości
Autor 

„Petersburskie noce” zapanują w sobotę wieczorem w Radomiu. „Petersburskie noce” to tytuł kolejnego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Ale w programie znalazły się utwory nie tylko kojarzone z tytułem koncertu.

Z tytułem raczej nie kojarzy się koncert, który orkiestra wykona wspólnie z solistą. Tym razem muzykom towarzyszy akordeonista Klaudiusz Baran. Muzycy wspólnie wykonają „Koncert na akordeon i orkiestrę” autorstwa Marcina Błażewicza. To młody utwór, powstał w 2012 roku, a inspiracją do jego napisania był właśnie grający w Radomiu solista – Klaudiusz Baran. To na jego prośbę napisano koncert, jemu także utwór jest dedykowany. To energetyczne, ekspresyjne, ale i różnorodne dzieło – mówi solista. - Poszczególne części utworu nie są spójne, różnią się, ale to moim zdaniem jest zaletą – mówi Klaudiusz Baran. - Kompozytorowi najbardziej podoba się cześć pierwsza. Mnie – wszystkie trzy – dodaje. Orkiestrę podczas koncertu „Petersburskie noce” poprowadzi urodzony w Petersburgu dyrygent Igor Verbitsky. W programie, obok koncertu na akordeon i orkiestrę, znalazł się także utwór Siergieja Rachmaninowa. To „Kwartet smyczkowy numer 1”. - Rachmaninow w bardzo młodym wieku napisał „Kwartet smyczkowy numer 1”. Mamy w Rosji taką tradycję, że grywamy ten utwór razem z orkiestrą smyczkową – opowiada Igor Verbitsky, dyrygent. - To bardzo przyjemna muzyka - młody, ale już wtedy genialny Rachmaninow – dodaje dyrygent. Koncert „Petersburskie noce” odbędzie się w sobotę, 14 listopada w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Początek – godz. 18.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej