Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Zarzuty po kontroli w MZDiK

środa, 04 listopad 2015 17:58
Dział: Wiadomości
Autor 

Podpisanie niekorzystnych umów z prawnikiem oraz narażenie gminy na utratę części unijnego dofinansowania zarzuca Kamilowi Tkaczykowi, byłemu dyrektorowi MZDiK w Radomiu Biuro Kontroli Urzędu Miejskiego. Ustalenia Biura Kontroli stały się podstawą do odwołania Kamila Tkaczyka z funkcji dyrektora MZDiK.

Lista zarzutów wobec MZDiK, jakie ma Biuro Kontroli Urzędu Miejskiego ma kilkanaście punktów. Dwa najpoważniejsze dotyczą narażenia gminy na utratę części unijnego dofinansowania na budowę wiaduktów w ulicy Żółkiewskiego oraz umów zawartych z prawnikiem, który miała reprezentować interesy MZDiK w sporze z pierwotnymi wykonawcami tej inwestycji. Po kontroli z funkcji szefa MZDiK odwołany został Kamil Tkaczyk. - W miniony piątek Kamil Tkaczyk został odwołany ze swojej funkcji. Wynik kontroli nie pozostawiał wątpliwości i złudzeń – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

W ubiegłym roku MZDiK zerwał umowę na budowę wiaduktów zawartą z konsorcjum firm IMB Podbeskidzie i KPRD. Powodem było to, że wykonawca nie chciał przygotować objazdów. Konsorcjum poszło do sądu. Dyrektor Tkaczyk podpisał wtedy dwie umowy z radcą prawnym na kwotę co najmniej 200 tysięcy złotych na obsługę procesów, mimo iż radca miał już umowę z MZDiK na obsługę prawną spółki. Ponadto do umów wpisano między innymi klauzulę, że wypowiedzenie umowy, pełnomocnictwa czy uniemożliwienie prawnikowi udziału w tych procesach, nie zwalnia MZDiK z wypłaty wynagrodzeń. Kontrolerzy krytykują także to, że MZDiK nie zapłacił konsorcjum blisko 3 milionów złotych za prace, które zostały wykonane do czasu zerwania umowy. Tę kwotę ustaliła specjalnie powołana komisja. MZDiK zaliczył te pieniądze na poczet kary dla konsorcjum. Magistrat tymczasem podjął decyzję o wypłacie tych pieniędzy, bo inaczej miasto utraciłoby część unijnego dofinansowania. - Biuro Kontroli przekazało do MZDiK wyniki kontroli oraz zalecenia. Do wyników kontroli ustosunkował się Kamil Tkaczyk. MZDiK ma miesiąc na wdrożenie tych zaleceń i przesłanie do Biura Kontroli jak również do wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za funkcjonowanie MZDiK informacji, w jaki sposób te zalecenia będą wdrażane – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak.

Jednym z zaleceń jest rozwiązanie z prawnikiem umowy na obsługę prawną oraz usunięcie z obu umów zapisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia bez względu na wynik postępowania sądowego. Gdyby prawnik nie wyraził zgody na zmianę warunków umów, to – jak zaleca Biuro Kontroli – wynagrodzeniem z tytułu zastępstwa procesowego powinno obciążyć się Kamila Tkaczyka. Na razie miasto nie wie, czy wystąpi na drogę sądową wobec byłego dyrektora. - Dziś jest za wcześnie żeby o tym mówić. Zalecenia przedstawiają różne warianty dojścia do sytuacji, która jest wymagana. Tak jak wspomniałem jest na to 30 dni – mówi wiceprezydent Frysztak.

Kamil Tkaczyk nie chce komentować decyzji prezydenta. Nie wypowiada się także na temat wyników kontroli. Ustaleń Biura Kontroli nie komentuje także szerzej wiceprezydent Radomia.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • MZDiK zamknie ulicę Wernera

  Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Szarych Szeregów, Mireckiego i Wernera. Przebudowa pociąga za sobą utrudnienia w ruchu. I na takie utrudnienia od poniedziałku będą musieli przygotować się kierowcy. Dal ruchu zostanie zamknięta ulica Wernera, na odcinku od hal mięsnych do skrzyżowania.

 • MZDiK zamyka ulicę Mireckiego. Będą utrudnienia

  W radomskiej „Łaźni” trwa XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku odbywa się innej formule. Nie ma konkursu. W sobotę w Łaźnia zaprasza na koncert mega gwiazdy - wystąpi Stanisław Soyka. O szczegółach koncertu mówi Beata Drozdowska.

 • Kukiz'15 chce dymisji dyrektora MZDiK

  Członkowie radomskich struktur Kukiz'15 żądają dymisji dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Dlaczego ? Powodów – ich zdaniem - jet wiele. Jednym z nich jest niegospodarność Piotra Wójcika.

 • MZDiK stracił cierpliwość. 400 tysięcy złotych kar

  400 tysięcy złotych kar naliczył MZDiK firmie R&G Mielec za wadliwie działające w Radomiu biletomaty. Jak mówi Dawid Puton, rzecznik MZDIK, kary są efektem opieszałości mieleckiej firmy w naprawie biletomatów mimo wielokrotnych próśb i napomnień ze strony MZDiK.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej