Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Jaka przyszłość lotniska na Sadkowie ?

środa, 28 październik 2015 16:43
Dział: Wiadomości
Autor 

Prezydent Radomia Radosław Witkowski nie wyklucza zamknięcia lotniska jeżeli okaże się, że jest ono pozbawione ekonomicznego sensu. O przyszłości portu dyskutować będą radni na początku przyszłego roku.

 

W marcu tego roku podczas nadzwyczajnej sesji poświęconej lotnisku prezydent Radosław Witkowski zadeklarował, że spółce Port Lotniczy daje czas do końca tego roku. - Przed nami sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku. Wraz z radnymi wypracujemy stanowisko dotyczące przyszłości portu – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Projekt lotniska cywilnego w Radomiu od początku nie ma dobrej opinii wśród ekspertów lotnictwa cywilnego i w mediach. Często jest wyśmiewany i wyszydzany. Andrzej Kosztowniak, za prezydentury którego powstało lotnisko w obecnym kształcie, znajduje uzasadnienie takiej sytuacji. - Wiele mediów będzie zabiegało o to, żeby zdyskredytować ten projekt. Pamiętajmy o tym, że funkcjonujemy na otwartym rynku. Radomskie lotnisko jest konkurencją dla innych lotnisk. Konkurencja ma to do siebie, że wzajemnie się zwalcza – mówi Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia.

Ale w przypadku radomskiego lotniska można mówić także o walce wewnętrznej. W miniony piątek były prezes spółki Port Lotniczy, Tomasz Siwak stwierdził, że prezydent Witkowski nic nie zrobił dla rozwoju lotniska przez ostatni rok. Co dalej z lotniskiem cywilnym na Sadkowie? Prezydent Witkowski – jak mówi - jest gotowy na podjęcie każdej decyzji. - Jestem gotowy na każdą decyzję, bo będzie ona wypadkową danych, które otrzymam: ja i radni od spółki Port Lotniczy na koniec tego roku – mówi Radosław Witkowski.

Tomasz Siwaka podkreśla jednak, że prezydent lotniska nie może zamknąć. - Przypominam, że prezydent takiego prawa nie ma. To nie jest zwykła spółka prawa handlowego. Zgodnie z artykułem 64, punktem B zgodę na likwidację lotniska cywilnego może wydać minister transportu, a nie prezydent Radomia – mówi Tomasz Siwak.

Wiele osób uważa, że lotnisko w takiej formie nie ma racji bytu, ale Andrzej Kosztowniak, poseł-elekt PiS twierdzi, że trzeba je ratować. I apeluje do Ewy Kopacz, żeby ostanie chwile urzędowania na stanowisku premiera wykorzystała na działania na rzecz portu w Radomiu. - Uważam, że powinniśmy zajmować się lotniskiem. Przez najbliższe tygodnie premier Ewa Kopacz ma szansę wywiązać się ze swoich obietnic i wesprzeć to lotnisko - jeszcze jako premier. Za kilka tygodni tych możliwości nie będzie już posiadała – mówi Andrzej Kosztowniak.

Do tej pory lotnisko w Radomiu pochłonęło ponad 100 milionów złotych. Ostatnio port ma wyjątkowo złą passę. Czech Airlines, z którymi spółka miała podpisaną umowę na loty do Pragi, zrezygnowały ze współpracy. Jak tłumaczył czeski przewoźnik, przede wszystkim dlatego, że loty z Radomia były nieopłacalne.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Modlin komentuje rekomendację Radomia

  „To kampania samorządowa lub żart primaaprilisowy” - tak audyt firmy ARUP według którego lotnisko w Radomiu a nie w Modlinie jest korzystniejszym wyborem dla PPL jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie, komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej