Dzisiaj jest: 21 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Będzie produkcja, ale nie będzie nowego zakładu

poniedziałek, 19 październik 2015 18:18
Dział: Wiadomości
Autor 

Airbus nie będzie budował w Radomiu nowej fabryki. Będzie u nas produkowana wciągarka m.in. do śmigłowca Caracal, ale producentem będzie jedna z już istniejących firm.

 

Współpraca Airbus Helicopters z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym trwa od dwóch lat. Owocem tej współpracy jest innowacyjny model wciągarki, opracowany przez radomska uczelnię. - Prace trwały rok i obejmowały samą konstrukcję, opracowanie procesu technologicznego i obliczenia – mówi profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologicznego-Humanistycznego w Radomiu. Wciągarka będzie używana nie tylko w śmigłowcach Caracal, które chce kupić polska armia, ale także w innych modelach francuskiego producenta. - To jest wciągarka wyjątkowa. Nazywamy ją wciągarką ekologiczną, ponieważ jest bardzo lekka, jej koncepcja pozwala na zużycie bardzo niskiej energii. Jej wielkość jest nieduża, co pozwala na obniżenie oporu w locie do przodu – wyjaśnia Tomasz Krysiński, dyrektor ds. innowacji i badań w Airbus Helicopters. Jak zapewnia Sebastian Magadzio, prezes Airbus Group Polska, wciągarka będzie produkowana w Radomiu. - Jeżeli chodzi o wybór producenta, to decyzje nie zostały jeszcze podjęte. W minionym tygodniu nasi technicy i specjaliści od produkcji wizytowali istniejące na terenie Radomia firmy – mówi Sebastian Magadzio, prezes Airbus Group Polska. Francuski producent śmigłowców wybierze spośród trzech radomskich firm tę, która zajmie się produkcją. A to oznacza, że w najbliższym czasie Airbus nie zamierza wybudować w naszym mieście nowej fabryki. Airbus podtrzymuje natomiast informację o utworzeniu w Radomiu nowych, 250 wyspecjalizowanych miejsc pracy. Współpraca z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym i produkcja w Radomiu nowych modeli wciągarek do śmigłowców to część projektu „Wyżyna lotnicza”. Projekt ma objąć trzy miasta: Łódź, Radom i Dęblin. Dziś w Radomiu w obecności między innymi marszałków województw łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz prezydentów Łodzi, Radomia i burmistrza Dęblina podpisano aneks do listu intencyjnego w sprawie utworzenia „Wyżyny lotniczej”. Dla Prawa i Sprawiedliwości to tylko zabawa wyborcza. - Te przedwyborcze obietnice i podpisywanie aneksów do aneksów przez osoby, które w ogóle nie mają wpływu na kształt umowy są tylko i wyłącznie zabawą wyborczą – mówi Marek Suski, kandydat PiS do Sejmu. Wybór firmy, która będzie produkowała w Radomiu wciągarki do francuskich śmigłowców ma nastąpić na początku 2016 roku. Seryjna produkcja wyciągarek nastąpi – według zapewnień Airbus Helicopters – w 2018 roku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • E. Kopacz: „PiS cynicznie oszukuje mieszkańców Radomia”

  Ewa Kopacz, była premier odpiera zarzuty radomskich posłów PiS, że nie zadbała o to żeby Radom znalazł się w zapisach offsetu do umowy na zakup Caracali. Zdaniem E. Kopacz PiS oszukuje radomian.

 • PiS tłumaczy powody zerwania rozmów z Airbusem

  Radom nigdy nie był częścią pakietu offsetowego firmy Airbus, więc teraz nic nie straci – przekonują posłowie PiS. Dziś tłumaczyli powody zerwania negocjacji z producentem Caracali.

 • To koniec marzeń o „wyżynie lotniczej”

  To koniec marzeń o „wyżynie lotniczej”. Tak prezydent Radomia komentuje decyzję ministerstwa dotyczącą zerwania rozmów z firmą Airbus Helicopters. Zdaniem R. Witkowskiego, inwestycje, jakie planowała Firma Airbus byłyby impulsem do rozwoju regionu.

 • Rozmowy PGZ i Airbus Helicopters

  Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła rozmowy z firmą Airbus Helicopters na temat projektu Tiger HAD, czyli bojowego śmigłowca uderzeniowego. Chodzi o zakup 30 śmigłowców bojowych dla polskiej armii.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej