Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Akcja przeciwko przemocy w rodzinie

sobota, 17 październik 2015 17:14
Dział: Wiadomości
Autor 

„Jest z nami dziecko” - pod takim hasłem Mazowiecka Komenda Policji w Radomiu rozpoczęła akcję mającą na celu uwrażliwienie na przemoc w rodzinie.

 

Problem przemocy w rodzinie dotyczy całej Polski. Przez 9 miesięcy tego roku na Mazowszu policjanci wypełnili ponad 3900 Niebieskich Kart. Blisko 3 tysiące z tych kart rozpoczęło procedurę pomocy rodzinom dotkniętym przemocą. - Przemoc w rodzinie jest niestety zjawiskiem, które funkcjonuje w przestrzeni publicznej i radzenie sobie z nim nie jest łatwe. Taka konsolidacja środowiska czyli osób, które mogą zdiagnozować problem, i które mogą się nim profesjonalnie zajmować, nastąpiła właśnie dzisiaj – mówi inspektor Marek Świszcz, zastępca mazowieckiego komendanta policji. Spotkanie inaugurujące akcję „Jest z nami dziecko” odbyło się w hotelu Aviator. Podczas niego zorganizowano także seminarium szkoleniowe, w którym wzięły udział pielęgniarki i położone z Radomia i regionu. - Przemoc w rodzinie to duży problem i mam wrażenie, że nie do końca odkryty. Ludziom powszechnie przemoc kojarzy się z biciem. Przemoc pojawia się już w momencie kiedy nie zaspakajamy potrzeb członków rodziny – mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Duża przeszkodą w walce z przemocą w rodzinie jest zmowa milczenia oraz wstyd i strach. - Przekonać taką osobę, że warto szukać pomocy, jest trudne. Ona mierzy się ze wstydem i ze strachem: co zrobi sprawca jak się dowie? Taka osobą boi się także tego co zrobią instytucje, które dowiedzą się, że w rodzinie jest przemoc – dodaje Renata Durda z Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”. Ale jak mówi Renata Durda z Niebieskiej Linii, coraz więcej osób przełamuje się i mówi o przemocy, która je spotyka. Walkę z przemocą w rodzinie ma ułatwiać policji także Niebieska Karta, która dokumentuje zdarzenia związane z przemocą w danej rodzinie. W ciągu 9 miesięcy tego roku mazowieccy policjanci wypełnili ponad 3900 takich kart. Blisko 3 tysiące z nich rozpoczęło procedurę pomocy. Policja zatrzymała ponad 1,5 tysiąca osób podejrzanych o stosowanie przemocy w rodzinie. To o 500 osób więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Blisko 1200 osób z ponad 5 tysięcy dotkniętych przemocą, to osoby małoletnie. Z danych policji wynika, że najczęściej stosowana przemocą w rodzinie jest przemoc psychiczna.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej