Dzisiaj jest: 10 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Podział wyborczy

czwartek, 01 październik 2015 17:41
Dział: Wiadomości
Autor 

Propozycje nowego podziału administracyjnego Mazowsza rozpalają od kilku dni radomskich kandydatów do Parlamentu. Dziś do tematu odnosili się radomska Platforma Obywatelska i Kukiz'15.

 

Cezary Brymora z Nowoczesnej Ryszarda Petru zadeklarował, że w ciągu 100 dni złoży projekt ustawy o zmianach województw: - Tworzymy województwo radomskie z siedzibą w Radomiu, wydzielamy Warszawę jako województwo stołeczne i pozostawiamy województwo mazowieckie z siedzibą w Płocku, obejmujące całą północną część Mazowsza. Dziś propozycje kandydata Nowoczesnej skomentował Marek Wikiński, kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu: - To nieprzemyślana, nieroztropna i niepoważna propozycja. Nie zawiera fundamentalnego załącznika jakim jest ocena skutków regulacji tej propozycji ustawowej. Cezary Brymora chce także likwidacji powiatów. Ale Marek Wikiński krytykuje i tę propozycję. A w przedwyborczej dyskusji o nowym podziale administracyjnym Mazowsza pojawia się jeszcze jedna opcja: województwa mazowieckiego ze stolicą w Płocku. To z kolei propozycja płockiego PiS – informowali dziś kandydaci radomskiej PO. - Nie wierzę w to, że płocki PiS nie ustalił tego z centralą w Warszawie. Jeżeli to prawda, to politycy radomskiego PiS-u maja niewiele do powiedzenia – mówi Marta Michalska-Wilk, kandydatka PO do Sejmu. Tymczasem Marek Suski, kandydat na posła Prawa i Sprawiedliwości mówił dziś o dążeniu PiS-u do wyłączenia Warszawy z Mazowsza. Jak twierdził, to spowodowałoby większe szanse na rozwój dla Radomia. Dodał też, że pomysł od lat jest blokowany przez...Platformę. Do kwestii utworzenia województwa radomskiego odnosił się dziś także ruch Pawła Kukiza. Jego kandydaci mówią, że to wcale nie nowoczesny pomysł. - My jako ruch nie proponujemy w naszej strategii tego rozwiązania, bo od lat tego nie wprowadzono. Proponujemy decentralizację głównych urzędów, które są w Warszawie i chcemy je przenieść do mniejszych miejscowości – wyjaśnia Marcin Nowak, kandydat Kukiz'15 do Sejmu. To – jak twierdzą kandydaci – wyrówna szanse mieszkańców Mazowsza i spowoduje, że nie trzeba będzie tworzyć województwa radomskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PO pracuje nad programem „Polska seniora”

  Godne życie, zdrowe życie, aktywne życie – na tych trzech filarach Paltforma Obywatelska chce oprzeć program „Polska Seniora”. Jego założenia konsultowane są w środowiskach seniorów. W Radomiu o programie „Polska seniora opowiadały posłanki PO:Anna Białkowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Anna Wasilewska.

 • Radni PO: "Mieszkanie Plus to klapa"

  Radni Platformy Obywatelskiej chcą żeby miasto odzyskało tereny przy ulicy Tytoniowej przekazane do potrzeb rządowego programu Mieszkanie plus. Radni PO przygotowują specjalną uchwałę, w której będą chcieli przekazania tej działki spółce Administrator pod budowę tanich mieszkań pod wynajem w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

 • Konwoje wstydu jadą przez Polskę. Szybka reakcja prezesa PiS

  Po całej Polsce jeżdżą tzw. „konwoje wstydu”, które informują Polaków o nagrodach finansowych jakie otrzymali ministrowie rządu premier Beaty Szydło. Konwój pojawił się także w Radomiu. Chyba spełnił swoją rolę bo Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział oddanie przez ministrów otrzymanych nagród na rzecz... Caritas.

 • Oświadczenie PiS

  Oświadczenie parlamentarzystów PiS Ziemi Radomskiej w sprawie przebudowy Wojska Polskiego:

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej