Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Województwo Radomskie znów w grze

środa, 30 wrzesień 2015 17:01
Dział: Wiadomości
Autor 

Tego można było się spodziewać – jak w każdej kampanii tak i w tej wrócił pomysł zmian w podziale administracyjnym kraju. Utworzenie województwa Radomskiego to postulat Cezarego Brymory z Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Pomysł nienowy, i wracający w kampaniach wyborczych jak bumerang – zmiany administracyjne. Cezary Brymora, kandydat do sejmu z Nowoczesnej Ryszarda Petru zapewnia, ze w ciągu 100 dni złoży do laski marszałkowskiej projekt ustawy o zmianach województw. - Tworzymy Województwo Radomskie z siedzibą w Radomiu, wydzielamy Warszawę jako województwo stołeczne i pozostawiamy Województwo Mazowieckie z siedzibą w Płocku, obejmujące cała północną część Mazowsza – mówi Cezary Brymora, kandydat do Sejmu z listy ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru. Jak przypomina Cezary Brymora, Warszawa zawyża statystykę dla całego Mazowsza, co powoduje, że trudniej nam, zwłaszcza w takich miastach jak Radom, o unijne środki. C. Brymora odrzuca też przekazywane np. przez Marszałka Mazowsza informacje o tym, że zmiany administracyjne nie są możliwe, bo oznaczałyby stratę już przyznanych unijnych dofinansowań. - Dzisiaj te pieniądze, które są przeznaczone z Unii do 2020 roku mogą być powtórnie rozdysponowane. Mogą, bo Polska sobie w Brukseli zagwarantowała takie zmiany terytorialne i zmiany w dystrybucji tych środków. Więc nie jest prawdą, że tego się już nie da zmienić – uważa Cezary Brymora. Cezary Brymora proponuje także likwidację powiatów. Jego zdaniem obowiązki powiatów spokojnie mogą przejąć gminy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kukiz'15 do wyborów samodzielnie, chociaż...

  Do wyborów w Radomiu pójdziemy pod własnym szyldem, czyli nie będziemy wchodzili w żadne koalicje – mówi poseł Robert Mordak, poseł Kukiz'15. Stowarzyszenie nie wyklucza natomiast koalicji w okolicznych powiatach.

 • Chcą pomagać Polonii na Ukrainie

  Stowarzyszenie Kukiz '15 rozpoczyna zbiórkę darów i datków dla Polonii na Ukrainie. Przede wszystkim potrzebna jest żywność o długich terminach przydatności do spożycia i ciepła odzież.

 • PiS chce powrotu do bolszewizmu – twierdzi Kukiz '15

  „Nowa ordynacja wyborcza, którą proponuje PiS, to powrót do czasów bolszewizmu” - tak projekt zmian w Kodeksie Wyborczym autorstwa PiS komentuje Robert Mordak, radomski poseł ugrupowania Kukiz'15.

   

   

  Projekt zmian w Kodeksie Wyborczym posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w sejmie w ubiegłym tygodniu. Projekt nie spodobał się opozycji, która widzi w nim upartyjnienie wyborów samorządowych zaplanowanych na listopad przyszłego roku. Projekt zmian autorstwa PiS nie podoba się także ugrupowaniu Kukiz '15. - To, co tam jest proponowane wydaje nam się i mnie osobiście powrotem do czasów bolszewickich. Dlatego, że likwidowane są jednomandatowe okręgi wyborcze na poziomie samorządu – mówi Robert Mordak, poseł Kukiz'15.
  Projekt zmian proponowany przez PiS rzeczywiście zakłada likwidację JOW-ów w wyborach do rad gmin. - Mnie udało się dostać z własnego komitetu do Rady Miejskiej w Skaryszewie. W tym momencie mamy do czynienia z sytuacją, w której całkowicie nam się to zabiera. Ludzie tacy jak ja, jeżeli nie przykleją się do większej partii, nie będą mieli szansy startowania w tych wyborach – mówi Daniel Rogala, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie.
  Według posła Roberta Mordaka, PiS dzięki zmianom w Kodeksie Wyborczym chce w niedemokratyczny sposób przejąć władzę w samorządach. - Te propozycje są dla nas nie do zaakceptowania. My przedstawimy w tym tygodniu w sejmie własny projekt, który będzie zakładał wprowadzenie jednomandatowych okręgów na wszystkich szczeblach samorządu w nadchodzących wyborach samorządowych – dodaje poseł Robert Mordak.
  Poseł odniósł się także do propozycji wprowadzenia od przyszłorocznych wyborów samorządowych dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów. - PiS wprowadza także takie zmiany, żeby była dwukadencyjność, ale tylko w samorządzie. Żeby szefowie partyjni mogli siedzieć w Sejmie przez kilka kadencji i decydować kto będzie wykonywał ich polecenia na niższych szczeblach – mówi poseł Robert Mordak.
  O projekcie PiS dotyczącym zmian w ordynacji wyborczej posłowie dyskutować będą w Sejmie w tym tygodniu.

   

 • Kukiz '15 wskazuje potencjalnych kandydatów na prezydenta

  Robert Mordak, poseł Kukiz'15 jest zdania, że Tomasz Siwak, były prezes spółki Port Lotniczy Radom byłby jednym z najlepszych kandydatów na prezydenta Radomia. Kukiz'15 nie wyklucza także kandydatury byłego sekretarza miasta Rafała Czajkowskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej