Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

22 tysiące dolarów dla młodych radomian

sobota, 26 wrzesień 2015 16:03
Dział: Wiadomości
Autor 

22 stypendia dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie wręczyła w Radomiu kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity. Stypendia mogą zostać wykorzystane na artystyczny rozwój.

Stypendia fundacji Polish Orphans Charity wręczone zostały już po raz dziewiąty. - To się wszystko udaje. Udaje się bez siedziby, bez telefonu, bez żadnego etatu. Udaje się 100% pieniędzy przeznaczać na dzieci. 100% pieniędzy, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego zostało dziś wypłacone – mówi Krzysztof Gajewski, pełnomocnik fundacji Polish Orphans Charity.

Stypendia przyznawane są dzieciom i młodzieży uzdolnionym artystycznie, a znajdującym się w trudniejszej sytuacji życiowej. Mają pomagać im w rozwoju artystycznym. - Nasi stypendyści z lat poprzednich bardzo dobrze te stypendia wykorzystali. Rozwijają się, rozwijają swoje pasje, zainteresowania, ich aktywność jest odnotowywana w Europie a nawet na świecie. Te stypendia spełniają swoją rolę – mówi Radosław Witkowski, członek kapituły, prezydent Radomia.

To, co osiem lat temu zaczynało się w Radomiu potem swoim zasięgiem objęło Mazowsze i całą Polskę. - Małe dzieci są jak piórko. Musi je wiaterek unieść do góry. I ta fundacja jest takim wiaterkiem – mówi Leszek Ruszczyk, wicemarszałek Mazowsza.

W tym roku stypendia otrzymały w Radomiu 22 osoby. Wśród nich m.in. Adrianna Olszańska. - Jestem uczennicą dwóch szkół: muzycznej i plastycznej. Rozwijam się grając na saksofonie, śpiewając, a także rysując i rzeźbiąc. Czyli plastyka – mówi Adriana Olszańska.

Adriana swoje stypendium – to 1000 dolarów kanadyjskich, czyli niecałe 3 tys. złotych, chce przeznaczyć głównie na zakup mikrofonu.

Mateusz Kaszuba fotografuje, marzy o tym, żeby znaleźć się w czołówce najlepszych fotografików, ale gra także na gitarze. - Stypendium głównie na obiektywy, lampa błyskowa i gitara – zdradza nam Mateusz Kaszuba.

Do tej pory łącznie fundacja w Polsce przyznała już stypendia o łącznej wartości kilkaset tysięcy dolarów. - Na 1 stycznia 2015 r było to już 650 tys. dolarów, które wpłynęły do Polski. Myślę, że dobiję do miliona i powiem „następny proszę” - śmieje się Krzysztof Gajewski.

Gościem podczas rozdania stypendiów była Julia McNeill, Konsul Generalna Kanady w Polsce. - Chciałabym, żebyście byli dumni z tego, że jesteście utalentowani. Bo to ogromnie ważne – mówiła do młodych Julia McNeill.

Od tego roku fundacja Polish Orphans Charity przestała być fundacją polonijną, a stała się fundacją kanadyjską, bo obecnie większość pieniędzy pochodzi od rdzennych Kanadyjczyków. Stypendia fundacji przyznawane są w Polsce, Afganistanie, Słowacji, Czecha, w Irlandii oraz od niedawna także w samej Kanadzie. Sama działalność fundacji w tym zakresie zaczęła się w Radomiu. I jest kontynuowana.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Stypendia Polish Orphans Charity już po raz ostatni

  Do 30 czerwca Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego przyjmuje wnioski o przyznanie stypendium fundacji Polish Orphans Charity. Będzie to ostatnia edycja stypendiów bowiem fundacja Polish Orphans Charity kończy w tym roku działalność w Polsce

 • Stypenia po raz ostatni

  Już po raz 12-ty Fundacja Polish Orphans Charity wręczy w Radomiu stypendia dla dzieci uzdolnionych artystycznie. Wręczenie stypendiów odbędzie się 24 października. Ale będzie to ostatnia edycja stypendiów fundowanych przez Polish Orphans Charity.

 • Ponad 2700 złotych stypendium. Można składać wnioski

  Rozpoczął się nabór wniosków o stypendium fundacji Polish Orphans Charity. To stypendium artystyczne przyznawane dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudniejszej sytuacji rodzinnej.

 • 10 lat Polish Orphans Charity

  Trwają obchody jubileuszu fundacji Polish Orphans Charity. W szkole muzycznej odbył się koncert stypendystów fundacji. Otwarta została tam także wystawa stypendystów. Dziś natomiast Radom odwiedził Ambasador Kanady.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej