Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

40 lat radomskiego okręgu PZW

sobota, 26 wrzesień 2015 15:57
Dział: Wiadomości
Autor 

Wydawać by się mogło, że to tylko relaks: siedzą i łowią. Najczęściej, jak mówią żony wędkarzy, z marnym skutkiem. Ale to tylko jedna strona medalu. Radomski Okręg PZW obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia.

Cisza i spokój. Dla wielu osób dzień na rybach to najlepsza forma relaksu. Choć z tymi rybami bywa różnie, jak mówią same żony wędkarzy. - Kobiety są wyrozumiałe, puszczają mężów na tzw ryby i nie kontrolują, co mężczyźni robią na tych rybach. Aczkolwiek rzeczywiście kobiet w związku jest mniej, ale te które są są naprawdę fantastyczne – śmieje się Beata Olejarz, sekretarz zarządu okręgu radomskiego PWZ.

Pani Beata sama także łowi. Więc sytuację wędkarzy rozumie. Ale wędkarstwo to nie tylko relaks czy sport. Gdyby nie wędkarze, stan wód byłby gorszy, ryb też byłoby mniej. - Większość gatunków ryb rzecznych, takich jak brzana, certa czy świnka występuje w wodach dzięki zarybianiu przez Polski Związek Wędkarski. Bardzo dużą rolę PZW ma także w utrzymywaniu troci, łososia czy pstrąga potokowego – mówi dr hab. Bogdan Wziątek, ichtiolog.

Bo ważną częścią wędkarskiej działalności jest m.in. zarybianie wód. Statystyczny wędkarz na zarybianie akwenów wydaje rocznie ok. 45 złotych. - Co roku przeznaczamy około 1 miliona złotych na zagospodarowanie i ochronę wód. Przy naszym stanie osobowym są to duże nakłady – mówi Antoni Chmura, prezes Okręgu Radomskiego PZW

Obecnie okręg radomski zrzesza 12,5 tysiąca wędkarzy. Administruje na ponad 5 tysiącach hektarów wód. Bogatych wód. - Teren powiatu radomskiego jest bardzo bogaty, bogaty jest zresztą cały teren radomskiego okręgu. Okresowo lub stale przebywają tutaj 54 gatunki ryb, to jest ok. 80% ryb słodkowodnych, które występują w Polsce - mówi dr hab. Bogdan Wziątek.

Podczas uroczystości związanych z obchodami 40-lecia okręgu najbardziej zasłużonym działaczom i wędkarzom wręczono medale i odznaczenia. Patronat nad obchodami miała m.in. TV Dami – to na naszej antenie powstawał niegdyś wędkarski magazyn. - Ta część, która powiązała wędkarzy z Telewizją Dami także znalazła swoje odbicie w monografii 40-lecia radomskiego okręgu PZW. Z pewnym znamiennym zdjęciem i opisem. Polecam prześledzić wnikliwie szczególnie lata 90-te ubiegłego wieku. Działo się wtedy, działo – śmieje się Piotr Szprendałowicz, wtedy dziennikarz TV Dami i autor magazynu wędkarskiego, dziś członek PZW.

My z okazji 40-lecia życzymy wędkarzom taaaaaaakiej ryby. I połamania kija, choć, jak zwraca uwagę prezes okręgu, lepiej żeby kije nie łamały się, bo sprzęt dziś drogi.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej