Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Miasto pokryje 12 milionów zł straty szpitala

sobota, 26 wrzesień 2015 16:10
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomski szpital jest w bardzo złej sytuacji finansowej. Jego zobowiązania to 55 milionów złotych. W piątek radni po gorącej dyskusji przyjęli uchwałę o pokryciu strat finansowych z ubiegłego roku.

 

Wynik głosowania był właściwie pewny zanim jeszcze radni weszli na salę. Bo co roku rada podejmuje taką uchwałę. Jeśli miasto nie pokryłoby straty placówki, to w ciągu roku musiałoby zmienić jej formę organizacyjną, czyli, mówiąc krótko – sprywatyzować. A tego żadna ze stron nie chce. - Gdybyśmy nie podjęli takiej uchwały, to przeszlibyśmy na te zapisy artykułu 59 ust. 4 i wystąpiłby obowiązek przekształcenia albo likwidacji – przypominał Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta.

Ale co roku decyzja o pokryciu straty poprzedzona jest dyskusją. W tym roku bardziej burzliwą, bo to rok wyborczy. Starły się zatem najbardziej dwie panie: była wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna w poprzedniej kadencji za służbę zdrowia, a teraz kandydatka do sejmu z list PiS i obecna wiceprezydent Anna Białkowska, odpowiedzialna za służbę zdrowia, kandydująca z list PO. - Proszę pokazać, jakie były dochody z NFZ na przestrzeni ostatnich lat. I druga, ważna moi zdaniem informacja, jak kształtowało się pokrywanie nadwykonań z ostatnich lat – pytała Anna Kwiecień, była wiceprezydent Radomia.

W odpowiedzi obecna wiceprezydent mówiła o tym, że kontrakt z NFZ malał, bo fundusz zmniejsza pieniądze, jeśli kontrakt nie jest realizowany w całości, czyli są tzw. niedowykonania. - Niektóre odziały w radomskim szpitalu miały właśnie niedowykonaia, więc cudem byłoby zwiększanie kontraktu. Kolejna rzecz to fakt, że przy niewzrastającym kontrakcie wzrastała liczba zatrudnionych osób – mówiła Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia.

Ale konkretne liczby nie padły, więc zdaniem opozycji Anna Białkowska nie udzieliła merytorycznych odpowiedzi na pytania zadane przez radnych. PiS w tej sytuacji chciał złożyć wniosek o odroczenie obrad. Sytuację ratował prezydent, który zapewnił radnych, że otrzymają wszystkie wyjaśnienia od dyrektora szpitala. Marek Pacyna sytuację placówki podsumowywał krótko. - Sytuacja szpitala jest, można powiedzieć, ciężka. Bo nie chodzi już o pokrycie straty za rok ubiegły. Szpital ma niepokrytych strat z lat ubiegłych na 66 milinów – mówił Marek Pacyna, p.o. dyrektora szpitala.

Księgowa wartość majątku placówki jest mniejsza niż jej dług. Dane za ostatnie lata Marek Pacyna przedstawiał w liczbach (podajemy je na końcu tekstu). Ogólnie podsumowując: od 2010 roku przychody szpitala najpierw rosły, ostatnio zaczęły spadać. Systematycznie spada wysokość środków przekazywanych przez NFZ. Jednocześnie stale rosną koszty, w tym wzrasta procentowo koszt wynagrodzeń.. W tej sytuacji rośnie też strata, jaką co roku generuje szpital. Największa była w ubiegłym roku – bez amortyzacji wyniosła aż prawie 12 milionów złotych. Złożyły się na to m.in. przegrane przez szpital procesy. Szeroko rozumiane koszty wyroków sądowych to ponad 5 milionów złotych.

A to długi szpitala: w 2010 roku zobowiązania wynosiły niecałe 20 milionów, z czego wymagalne nieco ponad 3 miliony. A już w roku ubiegłym zobowiązania to ponad 55 milionów, a wymagalne – 13,5 miliona.

W tych latach rosło też zatrudnienie w placówce, a jednocześnie malała liczba łóżek i liczba pacjentów obsłużonych przez szpital.

Radni niemal zgodnie przyznają, że największy wpływ na sytuację, w jakiej jest radomski szpital, podobnie jak szpitale w innych miejscowościach, ma system ochrony zdrowia i podejście NFZ. Od lat nie zwiększają się kontrakty, trudno dostać zwrot pieniędzy za nadwykonania, a w przypadku, jeśli szpital nie wypełni na jakimś oddziale kontraktu, wówczas w następnym roku jego kontrakt na te usługi jest pomniejszany.

Dlatego, też, jak można było się spodziewać, rada przyjęła uchwałę o pokryciu straty z ubiegłego roku w wysokości prawie 12 milionów złotych. Mimo ostrej dyskusji, ostatecznie wszyscy radni byli „za”.

 

tabela1

 

tabela2

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

 • Co było przyczyną odwołania Wioletty Kotkowskiej ?

  Wioletta Kotkowska, radna Platformy Obywatelskiej została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Zastąpił ją Andrzej Sobieraj, radny Klubu Radnych Bezpartyjnych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej