Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Jaki zasięg radomskiego lotniska? Będzie raport

piątek, 25 wrzesień 2015 16:31
Dział: Wiadomości
Autor 

Spółka Port Lotniczy Radom prowadzi rozmowy z kilkoma przewoźnikami na temat połączeń z Wyspami Brytyjskimi. Spółka przygotowuje także raport na temat tego, jakie typy samolotów i dokąd mogą dolecieć z radomskiego lotniska.

 

Dyskusja o tym jakie typy samolotów mogą latać z lotniska na Sadkowie, a tym samym dokąd można dolecieć z Radomia trwa od kilku lat. Po uruchomieniu połączeń do Rygi i Pragi realizowanych przez mniejsze maszyny pojawiły się wątpliwości, czy możliwe będą loty większymi samolotami odrzutowymi na przykład do Paryża, Rzymu lub Londynu. - Droga startowa jest wystarczająca do obsługi samolotów turbośmigłowych typu ATR 72 używanych przez linie Air Baltic i Czech Airlines oraz do przyjmowania samolotów odrzutowych typu Airbus A320 i 737 nawet w wersji 800 – mówi Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom. Ale długość drogi startowej lotniska na Sadkowie nie jest taka sama w obu kierunkach. - Trzeba pamiętać również o tym, że na jednym z kierunków mamy przeszkody lotnicze i w związku z tym jest skrócona droga startowa. Próg pasa został przysunięty o 200 metrów. Na jednym kierunku mamy 1800 metrów, a na drugim pełne 2 kilometry. Także wiele zależy o tego, w którym kierunku samolot będzie startował i z jakiego kierunku będzie lądował – tłumaczy Kajetan Orzeł. Utrudnienia istnieją na kierunku ze wschodu na zachód. To byłby problem dla samolotów odrzutowych startujących w kierunku alei Wojska Polskiego. Na długość drogi startowej samolotu mają wpływ między innymi warunki pogodowe, ciężar maszyny i kierunek wiatru. Spółka Port Lotniczy Radom przygotowuje raport, który ma dać odpowiedź jakie typy samolotów i dokąd mogą dolecieć z radomskiego lotniska - My to wszystko chcemy policzyć, zebrać te informacje i podać przykłady na konkretnych typach samolotów – dodaje Kajetan Orzeł. Raport – jak informują przedstawiciele spółki Port Lotniczy – ma być gotowy wkrótce. Zapewniają także, że zostanie on podany do publicznej wiadomości.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

 • Radom lepszym wyborem niż Modlin

  Brytyjska firma projektowa ARUP rekomenduje radomskie lotnisko na Sadkowie jako lotnisko pomocnicze dla Portu Chopina w Warszawie. Według analizy technicznej, którą w środę przedstawiono w Warszawie, Radom jest korzystniejszym wyborem dla Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze niż lotnisko w Modlinie. Omówieniu wyników audytu firmy ARUP przysłuchiwała się Roksana Chalabry.

 • Jaka przyszłość lotniska w Radomiu? Skrajne opinie

  „Jeżeli uda się podpisać umowę z PPL-em, na Sadkowie powstanie duże lotnisko, które zmieni Radom” - uważa Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. Tymczasem marszałek Mazowsza, Adam Struzik przestrzega przed karmieniem radomian fantazjami.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej