Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Za dużo Niebieskich Kart?

piątek, 25 wrzesień 2015 16:21
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomska policja zakłada za dużo Niebieskich Kart – mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Policjanci tymczasem tłumaczą, że stosują się do obowiązujących procedur.

Niebieska Karta w założeniu ma pomagać ofiarom przemocy. Ale dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu alarmuje, że w wielu przypadkach karta zamiast pomagać, szkodzi. Dlaczego? Bo dla wielu osób staję się kartą przetargową, przedmiotem manipulacji w konfliktach rodzinnych. - Osoby, które domagają się założenia karty, nie stawiają się potem na grupy robocze. W praktyce potrzebują tylko papierka - twierdzi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu. - Jak wynika ze statystyk, w tym roku na 375 procedur NK, około 30 % nie powinno być założonych, a kuriozalna była sytuacja, gdzie w jednej rodzinie policja założyła aż 4 karty, czyli wszyscy zakładali sobie nawzajem – opowiada W. Wolski. Zatem w tym przypadku, ale i w wielu innych ta sama osoba występowała zarówno w roli sprawcy, jak i pokrzywdzonego – wyjaśnia dyrektor OIK i dodaje, że w wielu przypadkach kart w ogóle nie powinno się zakładać. Upoważnionych do zakładania Niebieskiej Karty jest kilka instytucji, ale to policja zakłada ich najwięcej. Funkcjonariusze tłumaczą, że stosują się do procedur, i że muszą reagować na każdy sygnał. A reakcja to właśnie sporządzenie karty w każdej, podejrzanej sytuacji. - Policjanci robią wszystko żeby nie dopuścić do eskalacji przemocy – twierdzi Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. - Jeśli tylko funkcjonariusze mają podejrzenie, o występowaniu przemocy w danym przypadku, to sporządzają Niebieską Kartę – dodaje. Zdaniem Włodzimierza Wolskiego, rozporządzenie regulujące procedurę Niebieskiej Karty powinno zostać zmienione. Jednak niezależnie od tego, każdy przypadek powinien być rozpatrywany przez policję indywidualnie – twierdzi Włodzimierz Wolski. - Przepisy są tworzone dla ludzi myślących, trzeba mieć wyobraźnię, nie działać mechanicznie - mówi dyrektor OIK. Jak dodaje, tak duża ilość Niebieskich Kart wydłuża procedurę. Teraz potrzebujący od momentu założenia karty musi czekać półtora miesiąca na pierwsze posiedzenie grupy roboczej, czyli na pierwszy krok do udzielenia właściwej pomocy. Jak informuje Justyna Leszczyńska, w ubiegłym roku od stycznia do sierpnia policjanci w regionie radomskim założyli 290 kart. W tym samym okresie 2015 roku – 450 Niebieskich Kart.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej