Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Chopin na inaugurację

czwartek, 17 wrzesień 2015 16:13
Dział: Wiadomości
Autor 

Wielką karierę muzyczną wróży młodemu radomianinowi Marcinowi Wieczorkowi amerykański dyrygent Robert Carter Austin. Zarówno Marcin Wieczorek jak i dyrygent z USA wystąpią podczas pierwszego w tym sezonie koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

 

-Ma na imię Marcin i będzie wielką gwiazdą – mówi dyrygent Robert Carter Austin o młodym radomianinie, pianiście Marcinie Wieczorku, który w tym roku rozpoczyna studia na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Mimo młodego wieku Marcin Wieczorek ma już za sobą kilkanaście lat gry na fortepianie i kilka nagród za dokonania muzyczne. Specjalizuje się w utworach Chopina, którymi zaraził go jego tata. Jeden z nich Marcin Wieczorek wykona już w najbliższą sobotą, a towarzyszyć mu będzie Radomska Orkiestra Kameralna. Koncert fortepianowy e-moll Chopina znalazł się w programie koncertu inaugurującego sezon orkiestry. Sam utwór – jak mówi pianista - jest rozbudowany i bardzo wymagający dla muzyków. - Stanowi duże wyzwanie dla pianisty, jest dziełem, w którym musimy się zgrać z orkiestrą myśląc także o swojej partii, bo to jednak utwór fortepianowy – mówi Marcin Wieczorek. Orkiestrę poprowadzi dyrygent pochodzący z Tennessee, Robert Carter Austin. Będzie to jego pierwszy koncert w Polsce. - Polscy muzycy, przede wszystkim ci, którzy graja na instrumentach smyczkowych, kształceni w Europie Zachodniej są zaliczani do najlepszych na świecie - twierdzi Robert Carter Austin. - Dla Amerykanina to przywilej być tutaj – dodaje. Koncert inaugurujący sezon orkiestry będzie bardzo różnorodny. Wypełni go nie tylko muzyka Fryderyka Chopina, ale też „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, „Pięć tańców greckich” Skalkottasa i „Kołysanka” Georga Gershwina.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej