Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

70 rocznica odbicia więźniów UB

środa, 09 wrzesień 2015 17:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Przy kościele garnizonowym i przy dawnym areszcie odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą uwolnienia więźniów z radomskiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa.

 

70 lat temu, we wrześniu 1945 roku poakowskie podziemie przeprowadziło w Radomiu akcję odbicia więźniów. Wcześniej podobną akcję zorganizowano w Kielcach. W Radomiu żołnierze AK podzieleni zostali na 3 grupy. Jedna trzymała w szachu koszary NKWD, druga blokowała ogniem budynek UB przy ul. Kościuszki. Trzecia grupa prowadziła akcję w więzieniu. Cała akcja trwała 30 minut. Ogień obrońców więzienia był słaby i chaotyczny. Po rozbiciu bramy partyzanci uwolnili 300 więźniów, w tym 60 członków AK. W akcji uczestniczyło 150 żołnierzy polskiego podziemia. W tym czasie w garnizonie radomskim stacjonowało około 3 tys. funkcjonariuszy NKWD, UB, MO i KBW. W czasie akcji zginęło tylko dwóch partyzantów. W środę przy kościele garnizonowym odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą tamtych wydarzeń. Potem przy kościele Św. Trójcy złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą akcję z 1945 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

  Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

 • Dziś rocznica wybuchu powstania styczniowego

  155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Dziś uczniowie z radomskich liceów i grupa rekonstrukcyjna zorganizowali przemarsz ulicami miasta. Oddajemy cześć bohaterom – mówili uczestnicy obchodów.

 • Służba z miłosierdziem

  Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia obchodzi 100 lecie obecności w Radomiu. Na przestrzeni lat zmieniał się zakres działalności zakonu, ale zawsze służył on najbardziej potrzebującym pomocy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej