Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Jest pozwolenie na budowę. Nie ma pieniędzy.

czwartek, 05 marzec 2015 18:00
Dział: Wiadomości
Autor 

30 milionów złotych potrzebuje spółka Port Lotniczy Radom żeby wybudować nową płytę postojową dla samolotów oraz poszerzyć drogę kołowania. Pytanie, skąd je weźmie?

W środę wojewoda Jacek Kozłowski wydał pozwolenie na budowę płyty postojowej dla samolotów i poszerzeni drogi kołowania na radomskim lotnisku. – Inwestycja polega na budowie płyty postojowej dla siedmiu samolotów kodu C i dwóch samolotów kodu D. To pełne spectrum statków powietrznych, jeżeli chodzi o wielkość – mówi Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom. Ponadto trzeba poszerzyć drogę kołowania, która na razie nie zapewnia także odpowiedniej nośności dla ciężkich samolotów pasażerskich. Teoretycznie spółka już mogłaby rozpocząć inwestycję, ale na razie jej nie rozpocznie. - Jest decyzja administracyjna, która pozwala ją rozpocząć. Teraz trzeba rozważyć jej celowość w perspektywie rozwoju portu lotniczego oraz znaleźć źródło finansowania, którego Port Lotniczy w tej chwili nie posiada – mówi Mateusz Tyczyński, pełniący obowiązki dyrektora Kancelarii Prezydenta Radomia. Żeby rozpocząć inwestycję na lotnisku potrzeba około 30 milionów złotych. - Myślę, że przedwczesnym jest decydować, czy tak duże pieniądze będą musiały być inwestowane – mówi Mateusz Tyczyński. Wojewoda wydał swoją decyzję na wniosek inwestora czyli spółki Port Lotniczy Radom. Wojewoda ocenił tylko poprawność złożonych dokumentów, a nie oceniał zasadności inwestycji. Ale nie od dziś wiadomo, że Jacek Kozłowski budowę lotniska cywilnego w Radomiu ocenia jako wielkie ryzyko. - Te fakty, które mamy, czyli brak ruchu lotniczego są potwierdzeniem, że ta inwestycja była od samego początku obarczona wielkim ryzykiem – uważa wojewoda. W najbliższy poniedziałek radni będą dyskutować o lotnisku podczas sesji nadzwyczajnej. Chcą poznać między innymi odpowiedź na pytanie, jaka jest kondycja finansowa spółki, co z poszukiwaniem inwestora i negocjacjami prowadzonymi z przewoźnikami. Prezydent Radosław Witkowski przedstawi także radnym propozycje dotyczące najbliższej przyszłości lotniska cywilnego na Sadkowie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

 • Radom lepszym wyborem niż Modlin

  Brytyjska firma projektowa ARUP rekomenduje radomskie lotnisko na Sadkowie jako lotnisko pomocnicze dla Portu Chopina w Warszawie. Według analizy technicznej, którą w środę przedstawiono w Warszawie, Radom jest korzystniejszym wyborem dla Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze niż lotnisko w Modlinie. Omówieniu wyników audytu firmy ARUP przysłuchiwała się Roksana Chalabry.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej