Dzisiaj jest: 1 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Natalia, Blanka, Eligiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

„Zaprocentuj dla Radomia”

czwartek, 05 marzec 2015 17:50
Dział: Wiadomości
Autor 

Urząd Miejski zachęca, aby radomianie przekazywali 1% podatku dochodowego na rzecz radomskich organizacji pożytku publicznego.

W tym roku kampania przebiega pod hasłem ”Zaprocentuj dla Radomia”. Władze miasta chcą przekonać mieszkańców, że warto przekazywać 1% podatku na radomskie organizacje pożytku publicznego. Zwłaszcza, że to nic nie kosztuje podatnika. Nic poza wpisem w formularzu PIT numeru KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć. – Zachęcamy, bo wiemy jak wiele dobrych rzeczy za ten 1% z podatku w Radomiu zostaje i jak wiele to dla naszego miasta wnosi – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Organizacji pożytku publicznego w Radomiu jest ponad czterdzieści. Ale część radomian szuka wsparcia także poprzez organizacje ogólnopolskie. Na wsparcie z 1% liczy np. rodzina 4-letniego Bartka, chorego od urodzenia na ciężką chorobę szpiku kostnego. Leczenie na razie nie przyniosło rezultatów, a wymaga dużych wydatków. Dlatego rodzina szuka pomocy za pośrednictwem Fundacji Przeciwko Leukemii. Wśród radomskich organizacji pożytku publicznego na finansową hojność podatników, która pozwoli pomóc wielu najbardziej potrzebującym radomianom oczekuje na przykład diecezjalna Caritas, która pomaga też wszystkim chętnym rozliczyć się z fiskusem. - Można bezpłatnie rozliczyć PIT z możliwością przekazania 1% na naszą działalność charytatywną – mówi ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. O podatkową darowiznę stara się też Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt. Jego pracownicy liczą, że w tym roku z 1% uda się sfinansować myjnię dla psów. – Myjnia jest nam potrzebna dlatego, że zwierzęta trafiają często zaniedbane i musimy je ostrzyc, wykąpać, aby miały szansę znaleźć dom - mówi Monika Kaleta, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu. Wszystkich radomskich organizacji wymienić nie sposób. W ubiegłym roku blisko 72 tysiące radomian w ramach 1% przekazało organizacjom pożytku publicznego prawie 4 miliony złotych. Ale hojność i aktywność w przekazywaniu 1% mogłaby być jeszcze większa, gdyby emeryci i renciści, za których rozliczenie roczne wypełnia ZUS, zdecydowali się wypełniać samodzielnie formularze PIT, bo wtedy mogliby przekazać jeden procent podatku – mówią przedstawiciele Urzędów Skarbowych. - PIT 40 daje końcowy efekt rozliczenia i emeryt nie musi już nic robić. Natomiast jeśli by zechciał to PIT 37 musi być złożony we właściwym terminie - wyjaśnia Aneta Kargulewicz, z II US w Radomiu. Żeby przekazać 1% podatku wystarczy w formularzu PIT podać numer KRS organizacji pożytku publicznego. Można też wskazać cel szczegółowy, np. wsparcie dla konkretnej osoby. Przekazanie 1% podatku nic nie kosztuje podatnika. Jeśli tego nie zrobi, pieniądze trafią do skarbu państwa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • 1 % dla OPP – zachęca magistrat

    Jeszcze przez miesiąc fiskus czeka na rozliczenia podatkowe. Jak co roku, urzędnicy zachęcają do tego, żeby odpisać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej