Dzisiaj jest: 4 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Szpital w Grójcu do likwidacji?

środa, 02 wrzesień 2015 17:28
Dział: Wiadomości
Autor 

Pracownicy grójeckiego szpitala okupują budynek starostwa powiatowego. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko likwidacji lecznicy. Dojdzie do niej jeśli szpital nie otrzyma pomocy finansowej.

Będą okupować budynek starostwa w Grójcu do skutku – zapowiadają pracownicy Centrum Medycznego w Grójcu. - Nie możemy jako ludzie tutaj mieszkający i reprezentujący stutysięczny powiat pozwolić na to, żeby ten powiat pozostał bez szpitala. A tak się stanie - mówi

Kinga Ponceleusz, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych szpitala w Grójcu.

Szpital rzeczywiście może zostać zlikwidowany. Zagrożenie jest bardzo realne i bardzo poważne. A przyczyną są ogromne kłopoty finansowe. Pracownicy szpitala wskazują na gigantyczne zadłużenie i brak odpowiedzialności za sytuacje ekonomiczną. - Okazało się, że przez okres dwóch lat doszło do zadłużenia w wysokości 15 milionów złotych. Najgorsze, że nikt za to nie odpowiada. Była jedna rada nadzorcza, druga rada nadzorcza. Niestety, nikt się tym nie interesuje – twierdzi pielęgniarka
Marianna Wiśniewska.

Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu to spółka prawa handlowego. Firma zewnętrzna przygotowała plan naprawczy dla tej spółki, ale zakłada on – w dużym skrócie – redukcję wielu etatów zarówno wśród personelu medycznego jak i niemedycznego. Jak informuje prezes, do planu naprawczego wprowadzono poprawki, a informacje o nich otrzymali między innymi radni. Bo to właśnie radni mogą przesądzić o losie placówki. Muszą się zgodzić na przyjęcie trzech uchwał dotyczących tej instytucji bo pierwszym kołem ratunkowym dla centrum ma być 10 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić z wyemitowanych obligacji i z kredytu bankowego. Ale radni na ostatniej sesji odrzucili przyjęcie uchwał. Tym samym nie zgodzili się na poręczenia kredytu dla szpitala oraz ustanowienia hipoteki umownej kwoty do 13 milionów złotych. - Nie spotkało się to z aprobatą większości radnych i uchwały zostały odrzucone. Tym samym, na chwilę obecną nie ma możliwości poręczenia kredytu i dalszego działania spółki – mówi Paweł Siennicki,
członek zarządu powiatu grójeckiego. Niektórzy pracownicy twierdzą, że walka o szpital to walka polityczna bo większość radnych, którzy nie zgodzili się na przyjecie uchwał jest w politycznej opozycji do zarządu i starosty. - To się robi zamęt polityczny – mówi Elżbieta Zgłoszczyk ze
ZZPiP szpitala w Grójcu. - Zostają na bruku pracownicy, ginie szpital. Zostają mieszkańcy bez szpitala tylko dlatego, że jest to okres przedwyborczy. Ktoś zaczął wojnę, a giną zwyczajni ludzie - dodaje.

Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu zatrudnia 400 osób. Jest tu 250 łóżek. W piątek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, ogłoszona zostanie upadłości szpitala.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej